Úterý 18.prosinec 2018

Poslední aktualizace18.12.2018 08:52

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Hyde Park Názory Srpen 1968 očima Rudolfa Macka

Srpen 1968 očima Rudolfa Macka

Email Tisk PDF
seznam článků
Srpen 1968 očima Rudolfa Macka
Strana 2
Všechny strany

914 photo t2Jak vzpomíná na okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu roku 1968 tehdejší pracovník Rubeny Náchod Rudolf Macek? Co v danou dobu dělal a jaké následky to pro něj mělo? I to mimo jiné zaznamenali dokumentaristé neziskové organizace Post Bellum.

"Osmičková výročí mají v české moderní historii nezastupitelnou úlohu. Byly to právě přelomové "osmičky", které navzdory vnitřním a vnějším okolnostem politicky aktivizovaly generace a na dlouhou dobu ovlivnily společnost. Rok 1968 je přelomové období, které ovlivnilo generaci Václava Havla a poznamenalo společnost do současnosti. Je to doba velké naděje a následného zklamání, ale i naivity, že se totalitní režim dokáže demokratizovat z vnitřních zdrojů," vysvětlil ředitel Paměti národa Východní Čechy Tomáš Heller, proč je důležité si události nejen roku 1968 připomínat.

"Události roku 1968 ovlivnily celou společnost, ale také odhalily charaktery lidí. O to více je smutné, že i přes velké množství pamětníků, které máme a kterým nenasloucháme, se do současného politického popředí vrací a zakořeňují lidé, kteří se aktivně podíleli na totalitním režimu. Jak vidno, část českého národa trpí ztrátou paměti, a proto je jediným řešením obnova mezigeneračního dialogu a oživování příběhů pamětníků, kterým totalitní režim prostřednictvím i těch lidí, kteří se nyní opět chápou příležitostí, ničil či zničil život," dodal Heller s tím, že sdílení mezigeneračních zkušeností je nejlepší ochranou demokracie.

Okupace v Náchodě

Vzpomínky bývalého profesionálního vojáka Rudolfa Macka zachytil před jedenácti lety dokumentarista Jan Horník pro projekt Příběhy 20. století. Rudolf Macek se v roce 1948 po komunistickém puči zapojil jako profesionální voják do protikomunistického odboje. O dva roky později byl společně s ostatními členy odbojové skupiny zatčen a odsouzen k trestu odnětí svobody na 22 let. V roce 1962 byl amnestován. "Musel jsem jít do Rubeny dělat gumaře, lisovat technickou pryž. To byly víceméně galeje. Lisy měly 280 nebo 180 stupňů Celsia," vyprávěl Macek s tím, že právě v Rubeně ho zastihly i události roku 1968.

"Když byla invaze, byl jsem členem závodní rady. Měli jsme takový výbor..., pak většina skončila na indexu. Když vjížděly tanky do Náchoda po hlavní silnici, dojely na křižovatku a tam měly cedule Praha a vracely je zpátky. Zase se vrátily na hranice a tam byly autobusy přes silnici a gumy zapálený. V Náchodě byl poměrně solidní odpor. Když hlásili, že z Prahy jedou estébáci v těch šestsettrojkách na Náchod, vyjel autobus a nákladní auto a na něm policajti s kulomety a smetlo estébáky ze silnice. Nestříleli, ale donutili je převrátit se do příkopu – policajti," popsal situaci v Náchodě Macek. Jak vzpomínal, uvažoval o emigraci, ale kvůli manželce, která nechtěla opustit rodiče, k tomu nakonec nedošlo.

Zajímá Vás celý životní příběh Rudolfa Macka? Najdete ho společně s dobovými fotografiemi v archivu Paměti národa na www.pametnaroda.cz.

Přijdou Vám svědectví pamětníků událostí 20. století důležitá? Chcete pomoci s jejich natáčením? Staňte se členy Klubu přátel Paměti národa! https://www.postbellum.cz/klub/. Přihlášku do klubu naleznete na http://klub.pametnaroda.cz/.

Víte ve svém okolí o člověku, jehož životní příběh by stálo za to zaznamenat?
Kontaktujte prosím východočeskou pobočku Paměti národa na tel. 723 113 280 nebo emailem na Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript . Děkujeme!

obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Nová lávka propojuje Letnou a Klínek

Nová lávka propojuje Letnou a Klínek

Ve čtvrtek 13. prosince 2018 otevřeli místostarostové Jan Čtvrtečka, Pavla Marš...

Krajští zastupitelé podpořili hospicovou péči

Krajští zastupitelé podpořili hospicovou péči

Zastupitelé Královéhradeckého kraje schválili navýš...

Policisté s celníky zadrželi celostátně hledaného pachatele

Policisté s celníky zadrželi celostátně hledaného pachatele

V minulých dnech prováděla hlídka královéhradeckých celn&i...

Náchodští zastupitelé schválili rozpočet v rekordní výši

Náchodští zastupitelé schválili rozpočet v rekordní výši

Náchodští zastupitelé na svém dnešním jednán...

Štědrý den v pevnosti Josefov

Štědrý den v pevnosti Josefov

Advent začíná a v našich domácnostech probíhají pří...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře