Čtvrtek 21.únor 2019

Poslední aktualizace19.02.2019 04:46

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Náchodsko V rámci projektu Miluji jídlo, neplýtvám! zjišťovali žáci pěti vybraných škol v Královehradeckém kraji, kolik jídla se vyhodí ve školní jídelně

V rámci projektu Miluji jídlo, neplýtvám! zjišťovali žáci pěti vybraných škol v Královehradeckém kraji, kolik jídla se vyhodí ve školní jídelně

Email Tisk PDF
seznam článků
V rámci projektu Miluji jídlo, neplýtvám! zjišťovali žáci pěti vybraných škol v Královehradeckém kraji, kolik jídla se vyhodí ve školní jídelně
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Všechny strany

Projekt denV rámci projektu "Miluji jídlo, neplýtvám!" zjišťovali žáci pěti vybraných škol v Královehradeckém kraji, kolik jídla se vyhodí během 14 dní ve školní jídelně. Školy se do projektu zapojily díky programu Skutečně zdravá škola a za finanční podpory Královéhradeckého kraje.

Při realizaci jednotlivých aktivit projektu žáci měřili množství jídelního odpadu, zjišťovali důvody vyhazování jídla a hledali možnosti, jak množství odpadu snižovat. Zamýšleli se nad důvody, proč oběd mnohdy vyhodí, aniž by ho alespoň ochutnali a co by mohli udělat oni i kuchařky pro to, aby se tolik jídla nevyhazovalo.

Do projektu se zapojilo celkem 421 strávníků v pěti školách, kteří během doby měření vyhodili 168 litrů polévek a 184 kilogramů hlavního jídla. Z hlavního jídla jsou nejčastěji vyhazovány přílohy, přičemž nejvíce vyhazují strávníci brambory, nejméně knedlíky. Z masa vyhazují nejčastěji masa červená. V koši většinou nekončí masa smažená a mletá. Většina žáků odmítá polévky, které jsou hnědé, například kmínová a pohanková či mají mastná oka, dále pak ty, co mají určitý zápach, jako drožďové či játrové. Nejméně zbytků je u polévek červených – rajská.

Na většině škol si v rámci projektových dnů žáci uvědomili, že mají vůči pokrmům často předsudky, které mnohdy neodráží realitu. S pomocí pedagogů citlivě komunikovali s pracovníky školních jídelen o možnostech zlepšení některých neoblíbených pokrmů. Díky dobře vedené komunikaci se mezi všemi stranami podařilo navázat spolupráci a najít pochopení.

Do projektu se zapojili pedagogové, pracovníci školních jídelen a žáci ZŠ Dětenice, ZŠ Rudník, ZŠ Trutnov Poříčí, ZŠ Brána Nová Paka a ZŠ Deštné v Orlických horách. Všechny zapojené školy se rozhodly se zjištěnými závěry i nadále pracovat. Po zjištění výsledků se například vedení školy ZŠ Trutnov Poříčí ve spolupráci s pedagogy a jídelnou rozhodlo, že audit provedou žáci v dubnu 2019 znovu. V následujících měsících bude škola usilovat o cíl snížení zjištěného množství zbytků o 20 procent.

O Skutečně zdravé škole

Skutečně zdravá škola je občanská iniciativa usilující o zlepšení školního stravování. Pomáhá školám realizovat komplexní program Skutečně zdravá škola, v jehož rámci se vedení školy, učitelé, žáci, rodiče, pracovníci školních kuchyní, dodavatelé potravin, zemědělci a zástupci místní komunity společně zasazují o to, aby byla dětem poskytována chutná a zdraví prospěšná jídla a vytvářeny základy příjemné, zdravé kultury stravování. Školy, které se do programu zapojí, mimo jiné do kuchyně nakupují suroviny od místních farmářů, pekařů a řezníků a v jídelně poskytují pokrmy připravené z čerstvých sezónních surovin. Pro žáky školy organizují výlety na místní farmy, integrují téma jídlo do školního vzdělávacího programu, pořádají na škole farmářské trhy a komunitní aktivity, žáci absolvují lekce vaření a pěstují na školní zahradě vlastní ovoce a zeleninu.

Pozitivní přínos programu byl potvrzen ziskem první ceny v rámci nezávislého ocenění Ceny SDGs, které uděluje Asociace společenské odpovědnosti ve spolupráci s Českou rozvojovou agenturou, Ministerstvem průmyslu a obchodu, Ministerstvem zahraničních věcí a Ministerstvem životního prostředí, pod záštitou Informačního centra OSN v Praze a UN Global Compact v Česku. Program Skutečně zdravá škola naplňuje 15 ze 17 Cílů udržitelného rozvoje, mj. "Zdraví a kvalita života", "Kvalitní vzdělávání", "Odpovědná výroba a spotřeba" a "Klimatická opatření".

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

O absolventy zdravotnických škol máme velký zájem. Stojíme o to, aby žili a pracovali v Náchodě

O absolventy zdravotnických škol máme velký zájem. Stojíme o to, aby žili a pracovali v Náchodě

V pátek 15. února 2019 zavítali do Střední odborné školy s...

Situace s odpadovým hospodářstvím v Trutnově

Situace s odpadovým hospodářstvím v Trutnově

Přestože množství vytříděného odpadu v Trutnově neustále roste, pot&yacu...

Bilance činnosti Ligy proti rakovině Náchod v roce 2018

Bilance činnosti Ligy proti rakovině Náchod v roce 2018

Každoročně na konci předchozího roku hodnotí svou celoroční činnost Liga proti ...

Výbuch v panelovém domě v Náchodě

Výbuch v panelovém domě v Náchodě

Ve čtvrtek 14. února 2019 krátce před půl třetí odpoledne policisté spol...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře