Pondělí 22.leden 2018

Poslední aktualizace22.01.2018 09:21

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Náchodsko Starostům měst náchodského okresu dochází trpělivost s dopravou

Starostům měst náchodského okresu dochází trpělivost s dopravou

Email Tisk PDF

doprava

V Jaroměři – Josefově se ve středu sešli na společném jednání zástupci deseti měst náchodského okresu. Hlavním tématem společného jednání byla doprava. Starostové a místostarostové jednomyslně vyjádřili nespokojenost s vývojem dopravní situace a jejím řešením v rámci celého regionu.

Podle názoru všech zúčastněných dlouhodobě chybí jednotná koncepce, která bude dodržována za všech okolností, jakýsi závazný "jízdní řád" nejen oprav komunikací, ale i rozvoje silniční sítě v rámci regionu jako celku. Proto představitelé měst od Jaroměře až po Broumov stanovili čtyři základní pilíře:

1. Ochrana obyvatel, bezpečnost, zdraví

2. Rozvoj území, zaměstnanost

3. Cestovní ruch

4. Dopravní obslužnost, mezinárodní doprava (od Ostravy po Zhořelec je Náchod jediným hraničním silničním přechodem do Polska)

"Našimi městy denně projíždějí desítky tisíc aut a kamionů, jen přes Jaroměř do Náchoda je to více než 21 tisíc aut denně v obou směrech, z toho 2000 kamionů. Z Náchoda směrem na Broumov pak je to minimálně 15 tisíc vozidel. A řešení této situace se nám neustále vzdaluje," řekl starosta Jaroměře Jiří Klepsa.

Dostavba dálnice D11 (z Prahy přes Hradec Králové do Jaroměře) je podle posledních informací v nedohlednu. Reálně bude vyřešena dříve komunikace R35, což dopravu ve směru na Náchod a dále na Broumov ještě zhorší. Tomu starostové odmítají přihlížet.

"Obecně platí fakt, že čím se město nachází v regionu výše na sever, tím vyšší ho doprovází nezaměstnanost. A my nechceme přihlížet, jak se nám před očima region vylidňuje, dnes už jde o udržení kvality života," uvedla starostka Hronova Hana Nedvědová.

"Ani Broumovsko se nemůže tvářit, že se jej to netýká, protože se přes zmiňované úseky do našeho regionu ani z něj jinak téměř nedostanete," doplnil problematiku starosta Broumova Milan Kotrnec.

"Dopravní obslužnost je zásadním předpokladem pro rozvoj celého našeho území, proto chceme postupovat společně, jako tomu bylo například v otázce záměru těžby břidlicových plynů," dodal starosta Náchoda Jan Birke.

Uvedený koordinovaný postup starostů nemá obdoby nejen v Královéhradeckém kraji. Zástupci měst náchodského okresu chtějí využít i spolupráce se svými polskými protějšky, protože i jich se doprava na české straně bezprostředně týká. O podporu při řešení zásadních otázek jako je např. dostavba D11 do Jaroměře, vybudování obchvatů Jaroměře a Náchoda nebo přeložky I/14 v Novém Městě nad Metují, požádají starostové i klíčové zaměstnavatele ve svých městech. I ti dnešním stavem trpí. "Absence dopravní obslužnosti může mít za následek odchod významných zaměstnavatelů doprovázený zvýšením kriminality v celém našem regionu," doplnil starosta Teplic nad Metijí Milan Brandejs.

Představitelé měst náchodského okresu poté učinili společné prohlášení:

Naší prioritou je zařazení všech našich požadavků do strategického plánu Královéhradeckého kraje. Reprezentujeme více než 150 tisíc obyvatel na české i polské straně, kteří jsou závislí na dopravě v regionu, a současnému stavu nebudeme jen přihlížet. Neustále jsou termíny jednotlivých dopravních řešení odsouvány na další a další roky, což dopravní infrastrukturu neřeší. Chceme alespoň zásadní řešení páteřní komunikace procházející naším území, aby byla zajištěna jeho obslužnost.

Naše požadavky zazní společně a budeme je prosazovat jednotně. Na jednání do Broumova, za účasti hejtmana Královéhradeckého kraje Lubomíra France, pozveme v nejbližších dnech ministra dopravy Zbyňka Stanjuru.

Pod prohlášením jsou podepsáni starosta Náchoda Jan Birke, místostarostové Náchoda Tomáš Šubert a Drahomíra Benešová, starosta Jaroměře Jiří Klepsa, místostarosta Jaroměře František Vrabec, místostarosta České Skalice Josef Daňsa, starosta Červeného Kostelce Petr Mědílek, místostarosta Červeného Kostelce Richard Bergmann, starostka Meziměstí Eva Mücková, místostarosta Meziměstí Pavel Hečko, starosta Broumova Milan Kotrnec, místostarosta Broumova Kamil Slezák, starostka Hronova Hana Nedvědová, místostarosta Police nad Metují Jiří Škop, starosta Teplic nad Metují Milan Brandejs a místostarostka Nového Města nad Metují Bronislava Malijovská.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Náchodské krasobruslařky závodily ve 4. ročníku Poděbradského ledového srdce

Náchodské krasobruslařky závodily ve 4. ročníku Poděbradského ledového srdce

Svoji premiéru zvládla Klára Wilson a předvedla svoji první volnou j&iac...

Trutnov postaví dobrovolným hasičům novou zbrojnici

Trutnov postaví dobrovolným hasičům novou zbrojnici

Dobrovolní hasiči z Horního Starého Města v Trutnově se dočkají nov&eacu...

Úrodný rok Náchodského PRIMÁTORA

Úrodný rok Náchodského PRIMÁTORA

Historicky nejvyšší počet získaných ocenění zaznamenala v ...

V Novém Městě nad Metují vznikne nová tělocvična

V Novém Městě nad Metují vznikne nová tělocvična

V pondělí 15. ledna 2018 byla podepsána smlouva o dílo na realizaci stavby "Př&...

Bezpečné pohraničí díky spolupráci českých a polských hasičů

Bezpečné pohraničí díky spolupráci českých a polských hasičů

Projekt Bezpečné pohraničí, do kterého se zapojily všechny české ...

Doporučujeme

Smlouva o spolupráci mezi Oblastní nemocnicí Náchod a Vysokou školou fyzioterapie se sídlem ve Vratislavi podepsána

20161121 134641 m

Za účasti starosty Náchoda Jana Birke byla v pondělí 21. listopadu 2016 v budově Městského úřadu Náchod podepsána Smlouva o vzájemné spolupráci, inovování a zdokonalování efektivity vzdělávání pro potřeby současného trhu práce mezi Oblastní nemocnicí v Náchodě a Vysokou školou fyzioterapie se sídlem ve Vratislavi. Smlouvu podepsali předseda představenstva Oblastní nemocnice Náchod Ing. Zbyněk Chotěborský a Dr. Andrzej Bugajski, prorektor Vysoké školy fyzioterapie ve Vratislavi...celý článek

 

Poslední komentáře