Pondělí 19.březen 2018

Poslední aktualizace20.03.2018 04:42

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Náchodsko Poplatek za svoz odpadu v Náchodě se od příštího roku prodraží, ale pouze opozdilcům

Poplatek za svoz odpadu v Náchodě se od příštího roku prodraží, ale pouze opozdilcům

Email Tisk PDF

odpad

Výběr poplatku za svoz odpadu se v Náchodě řídí obecně platnou vyhláškou, kterou se náchodští radní rozhodli pro příští rok aktualizovat. Doposud musí všichni obyvatelé města Náchoda platit 500 korun ročně. Při úhradě do 31. března běžného roku mají platící občané slevu a platí pouze 450 korun.

"Z tohoto poplatku je hrazena větší část nákladů, které Město Náchod vynakládá na tuto činnost. Pro představu v roce 2011 náklady dosáhly na jednoho obyvatele výše 638 korun a rozdíl mezi objemem vybraných poplatků a vynaloženými náklady je financován z městského rozpočtu," upřesnil vedoucí odboru správy majetku a financování MěÚ Náchod Ladislav Šimek.

"Bohužel v letošním roce se výrazně zvýšil počet neplatičů. Ti z různých důvodů neuhradili poplatek za odpady (splatný nejpozději k 30. září), který činí v přepočtu 1,40 Kč/denně. Je alarmující, že ve srovnání s průměrem minulých let se počet neplatičů zvýšil o více téměř 600 osob. Začátkem listopadu jsme evidovali více než 2 000 dlužníků za rok 2012," komentoval situaci starosta Jan Birke.

Pro rozpočet města to pak má negativní dopad v podobě nákladů přesahujících jeden milion korun. "S tím už musíme něco dělat. Nechceme však potrestat ty, kteří řádně a včas poplatek každoročně hradí, proto si myslím, že návrh, na kterém se shodli všichni zástupci Čtyřkoalice a který jako rada doporučujeme ke schválení zastupitelstvu města 10. prosince 2012, je spravedlivý a především motivující," upřesnil záměr starosta Jan Birke.

Podle informace městské tiskové mluvčí Niny Adlof se navrhovaný systém výběru poplatku nijak nedotkne těch, co zaplatí včas. Navrhovaná sazba poplatku je stanovena na 650 Kč/rok, pokud ho však občané uhradí do konce února, získají slevu 200 korun, zaplatí tedy stejně jako v letošním roce 450 korun. Ti co uhradí od 1. března do 31. května, budou mít slevu 150 korun, pokud tedy uhradí poplatek najednou (což je podmínkou pro získání slevy v obou případech), zaplatí 500 korun.

"Chceme tímto způsobem občany především motivovat k tomu, aby uhradili poplatek včas, čímž mohou výrazně ušetřit. Zároveň si od toho slibujeme snížení počtu neplatičů a zlepšení výběru poplatku," dodal starosta Jan Birke.

Ti, kteří nezaplatili poplatek za svoz odpadu za rok 2012, mají v současné době možnost uhradit už částku navýšenou o penále ve výši 250 korun, a to do konce roku 2012. Město Náchod při delší prodlevě s neplacením bude muset od případných neplatičů tuto platbu nekompromisně vymáhat, a to i s využitím exekucí.

Foto Wikimedia Commons Maksim

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

V České Skalici v nočních hodinách spadla do vody žena, byla nalezena utonulá

V České Skalici v nočních hodinách spadla do vody žena, byla nalezena utonulá

Několik policejních hlídek, společně s dalšími složkami IZS, tj. zdravot...

Nové Město nad Metují se umístilo na 3. místě v soutěži Město pro byznys Královéhradeckého kraje

Nové Město nad Metují se umístilo na 3. místě v soutěži Město pro byznys Královéhradeckého kraje

Ve středu 14. března 2018 byly v Hradci Králové předávány ceny ve srovn&...

Důstojná pietní vzpomínka

Důstojná pietní vzpomínka

V rámci 75. výročí bitvy u Sokolova se ve čtvrtek u pamětní desky Hrdiny...

Policie ukončila pátrání po pohřešovaném muži. Našli ho mrtvého

Policie ukončila pátrání po pohřešovaném muži. Našli ho mrtvého

Policie ukončila pátrání po pohřešovaném muži. V pondělí 1...

Náchodský zámek má svého "mladšího brášku" na kruhovém objezdu v centru města

Náchodský zámek má svého "mladšího brášku" na kruhovém objezdu v centru města

V prostoru kruhové křižovatky u Čedoku v Náchodě je od soboty umístěn 3D model ...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře