Pondělí 22.leden 2018

Poslední aktualizace22.01.2018 09:21

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Náchodsko Poplatek za svoz odpadu v Náchodě se od příštího roku prodraží, ale pouze opozdilcům

Poplatek za svoz odpadu v Náchodě se od příštího roku prodraží, ale pouze opozdilcům

Email Tisk PDF

odpad

Výběr poplatku za svoz odpadu se v Náchodě řídí obecně platnou vyhláškou, kterou se náchodští radní rozhodli pro příští rok aktualizovat. Doposud musí všichni obyvatelé města Náchoda platit 500 korun ročně. Při úhradě do 31. března běžného roku mají platící občané slevu a platí pouze 450 korun.

"Z tohoto poplatku je hrazena větší část nákladů, které Město Náchod vynakládá na tuto činnost. Pro představu v roce 2011 náklady dosáhly na jednoho obyvatele výše 638 korun a rozdíl mezi objemem vybraných poplatků a vynaloženými náklady je financován z městského rozpočtu," upřesnil vedoucí odboru správy majetku a financování MěÚ Náchod Ladislav Šimek.

"Bohužel v letošním roce se výrazně zvýšil počet neplatičů. Ti z různých důvodů neuhradili poplatek za odpady (splatný nejpozději k 30. září), který činí v přepočtu 1,40 Kč/denně. Je alarmující, že ve srovnání s průměrem minulých let se počet neplatičů zvýšil o více téměř 600 osob. Začátkem listopadu jsme evidovali více než 2 000 dlužníků za rok 2012," komentoval situaci starosta Jan Birke.

Pro rozpočet města to pak má negativní dopad v podobě nákladů přesahujících jeden milion korun. "S tím už musíme něco dělat. Nechceme však potrestat ty, kteří řádně a včas poplatek každoročně hradí, proto si myslím, že návrh, na kterém se shodli všichni zástupci Čtyřkoalice a který jako rada doporučujeme ke schválení zastupitelstvu města 10. prosince 2012, je spravedlivý a především motivující," upřesnil záměr starosta Jan Birke.

Podle informace městské tiskové mluvčí Niny Adlof se navrhovaný systém výběru poplatku nijak nedotkne těch, co zaplatí včas. Navrhovaná sazba poplatku je stanovena na 650 Kč/rok, pokud ho však občané uhradí do konce února, získají slevu 200 korun, zaplatí tedy stejně jako v letošním roce 450 korun. Ti co uhradí od 1. března do 31. května, budou mít slevu 150 korun, pokud tedy uhradí poplatek najednou (což je podmínkou pro získání slevy v obou případech), zaplatí 500 korun.

"Chceme tímto způsobem občany především motivovat k tomu, aby uhradili poplatek včas, čímž mohou výrazně ušetřit. Zároveň si od toho slibujeme snížení počtu neplatičů a zlepšení výběru poplatku," dodal starosta Jan Birke.

Ti, kteří nezaplatili poplatek za svoz odpadu za rok 2012, mají v současné době možnost uhradit už částku navýšenou o penále ve výši 250 korun, a to do konce roku 2012. Město Náchod při delší prodlevě s neplacením bude muset od případných neplatičů tuto platbu nekompromisně vymáhat, a to i s využitím exekucí.

Foto Wikimedia Commons Maksim

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Náchodské krasobruslařky závodily ve 4. ročníku Poděbradského ledového srdce

Náchodské krasobruslařky závodily ve 4. ročníku Poděbradského ledového srdce

Svoji premiéru zvládla Klára Wilson a předvedla svoji první volnou j&iac...

Trutnov postaví dobrovolným hasičům novou zbrojnici

Trutnov postaví dobrovolným hasičům novou zbrojnici

Dobrovolní hasiči z Horního Starého Města v Trutnově se dočkají nov&eacu...

Úrodný rok Náchodského PRIMÁTORA

Úrodný rok Náchodského PRIMÁTORA

Historicky nejvyšší počet získaných ocenění zaznamenala v ...

V Novém Městě nad Metují vznikne nová tělocvična

V Novém Městě nad Metují vznikne nová tělocvična

V pondělí 15. ledna 2018 byla podepsána smlouva o dílo na realizaci stavby "Př&...

Bezpečné pohraničí díky spolupráci českých a polských hasičů

Bezpečné pohraničí díky spolupráci českých a polských hasičů

Projekt Bezpečné pohraničí, do kterého se zapojily všechny české ...

Doporučujeme

Smlouva o spolupráci mezi Oblastní nemocnicí Náchod a Vysokou školou fyzioterapie se sídlem ve Vratislavi podepsána

20161121 134641 m

Za účasti starosty Náchoda Jana Birke byla v pondělí 21. listopadu 2016 v budově Městského úřadu Náchod podepsána Smlouva o vzájemné spolupráci, inovování a zdokonalování efektivity vzdělávání pro potřeby současného trhu práce mezi Oblastní nemocnicí v Náchodě a Vysokou školou fyzioterapie se sídlem ve Vratislavi. Smlouvu podepsali předseda představenstva Oblastní nemocnice Náchod Ing. Zbyněk Chotěborský a Dr. Andrzej Bugajski, prorektor Vysoké školy fyzioterapie ve Vratislavi...celý článek

 

Poslední komentáře