Středa 24.leden 2018

Poslední aktualizace23.01.2018 18:25

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Náchodsko Náchodští zastupitelé schválili deset heren ve městě

Náchodští zastupitelé schválili deset heren ve městě

Email Tisk PDF

mat

Náchodští zastupitelé schválili těsnou většinou jediného hlasu nové znění vyhlášky, kterou se stanoví místa, na kterých lze provozovat loterie a jiné podobné hry. Nová vyhláška umožňuje fungování deseti hernám na území Náchoda.

"Pro nás je velmi složité na jednu stranu přispívat a v podstatě držet při životě organizace a sportovní kluby, které potřebné dotace na svůj provoz získávají právě skrze město z výnosů z hazardu. Na druhé straně ani já osobně, ani mí kolegové ze čtyřkoalice, nejsme nadšeni z pravidel, které nám nastavuje stát, kdy říká, chcete peníze na sport - neomezujte ve svých městech herny – jiné finanční prostředky vám neposkytneme. Dobře se k tomuto tématu vyjádřil například i kolega zastupitel Pavel Bělobrádek," komentoval situaci starosta města Jan Birke.

Město během posledních dvou let plně zlikvidovalo mechanické herní automaty, které samo povolovalo, což přineslo i snížení příjmů města na poplatcích asi o 3 milióny korun.

"V roce 2011 před zahájenou regulací, byla herní zařízení v celkem 33 provozovnách. Po přijetí nové vyhlášky budou povolena pouze v 10 objektech, to představuje pokles o 70 %," upřesnil radní a představitel náchodské Čtyřkoalice Karel Petránek a dodal: "Musíme si ale uvědomit, že naším rozhodnutím o snížení počtu heren přijde také celá řada lidí o zaměstnání nebo příjmy z pronájmu a dalších poskytovaných služeb. Na úkor několika psychicky nevyrovnaných jedinců, kteří svoji hráčskou vášeň nejsou schopni udržet na rozumné úrovni, tak negativně zasáhneme do života desítek normálních lidí."

Jiný názor mají odpůrci hazardu v Náchodě. "Náchodští zastupitelé již dvakrát rozhodli o tom, že chtějí nulovou toleranci hazardu. Městská rada přesto doporučuje zastupitelstvu, aby své rozhodnutí změnilo a umožnilo existenci asi jedenácti hernám," uvedlo ještě před zasedáním zastupitelstva ve svém prohlášení občanské sdružení Sbor dobrovolných občanů.

"Návrh vedení města je naprosto nepochopitelný. Zastupitelstvo jednoznačně vyjádřilo svou vůli již dvakrát a město je navíc ve skvělé ekonomické kondici, takže argumenty o finančním přínosu nemohou obstát," řekl zastupitel za Nezávislé a Zelené Jan Ježek.

Nezisková organizace Občané proti hazardu rozhodnutí zastupitelstva na svém facebookovém serveru rozčarovaně komentovala: Na pondělním jednání náchodského zastupitelstva bylo nejzvláštnější, že s výjimkou starosty ani jeden ze 14 zastupitelů, kteří obrátili o 180 stupňů a rozhodli se hazard v Náchodě podpořit, nikdo necítil nejmenší potřebu svou zásadní změnu postoje vysvětlit, obhájit před občany, slovem se zmínit. Nic. Prostě si jen počkali a pak to disciplinovaně odsouhlasili."

"Souhlasím, že "výnosy" z provozu heren jsou nepodstatné v poměru s problémy, které hazard přináší obecně. Ale i tady platí, že "jak pro koho nepodstatné". Denně nás chodí žádat zástupci různých sdružení, spolků a sportovních klubů o příspěvky na činnost a je rozhodně nezajímá, odkud se tyto prostředky vezmou, hlavně když budou," vysvětlil rozhodnutí místostarosta Tomáš Šubert.

"Pro mě je samozřejmě toto téma spojené s liberálním přístupem k podnikání i individuální odpovědností, kterou má každý nad svým přístupem k životu. Použití výnosů ze sázek na podporu sportovních a jiných obecně prospěšných aktivit v lokalitě města považuji za přijatelný kompromis. Přijetí této vyhlášky chápu jako rozumný akt, který upřednostňuje střízlivé uvažování před přemrštěným populismem," řekl náchodský radní a lídr TOP 09 v rámci náchodské čtyřkoalice Aleš Cabicar.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Policisté prošetřili poničení betlému na náchodském náměstí. Muž je pokácel neúmyslně

Policisté prošetřili poničení betlému na náchodském náměstí. Muž je pokácel neúmyslně

Policisté z obvodního oddělení v Náchodě prošetřili poškoz...

Náchodské krasobruslařky závodily ve 4. ročníku Poděbradského ledového srdce

Náchodské krasobruslařky závodily ve 4. ročníku Poděbradského ledového srdce

Svoji premiéru zvládla Klára Wilson a předvedla svoji první volnou j&iac...

Trutnov postaví dobrovolným hasičům novou zbrojnici

Trutnov postaví dobrovolným hasičům novou zbrojnici

Dobrovolní hasiči z Horního Starého Města v Trutnově se dočkají nov&eacu...

Úrodný rok Náchodského PRIMÁTORA

Úrodný rok Náchodského PRIMÁTORA

Historicky nejvyšší počet získaných ocenění zaznamenala v ...

V Novém Městě nad Metují vznikne nová tělocvična

V Novém Městě nad Metují vznikne nová tělocvična

V pondělí 15. ledna 2018 byla podepsána smlouva o dílo na realizaci stavby "Př&...

Doporučujeme

Smlouva o spolupráci mezi Oblastní nemocnicí Náchod a Vysokou školou fyzioterapie se sídlem ve Vratislavi podepsána

20161121 134641 m

Za účasti starosty Náchoda Jana Birke byla v pondělí 21. listopadu 2016 v budově Městského úřadu Náchod podepsána Smlouva o vzájemné spolupráci, inovování a zdokonalování efektivity vzdělávání pro potřeby současného trhu práce mezi Oblastní nemocnicí v Náchodě a Vysokou školou fyzioterapie se sídlem ve Vratislavi. Smlouvu podepsali předseda představenstva Oblastní nemocnice Náchod Ing. Zbyněk Chotěborský a Dr. Andrzej Bugajski, prorektor Vysoké školy fyzioterapie ve Vratislavi...celý článek

 

Poslední komentáře