Středa 24.leden 2018

Poslední aktualizace23.01.2018 18:25

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Náchodsko Dobrovolní hasiči v Bělovsi oslavili 130 let od svého založení

Dobrovolní hasiči v Bělovsi oslavili 130 let od svého založení

Email Tisk PDF
seznam článků
Dobrovolní hasiči v Bělovsi oslavili 130 let od svého založení
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Strana 9
Strana 10
Strana 11
Strana 12
Strana 13
Všechny strany

bel1Sbor dobrovolných hasičů Běloves u Náchoda v sobotu spolu se širokou veřejností společně oslavili výročí 130 let své existence.

Po slavnostním přivítání starostkou sboru – Šárkou Cimbálníkovou, promluvili hosté – místostarosta města Náchod Tomáš Šubert a zástupci SHČMS - okrsku Náchod a OSH Náchod, kteří starostce sboru předali Poděkování a medaili za příkladnou práci. Spřátelený sbor SDH Domoradovice přišel k výročí také popřát a starostce sboru předal malý dárek.

Následovaly ukázky pro diváky. V první ukázce měli návštěvníci možnost vidět zásah historickými koněspřežnými stříkačkami s hasiči v dobových historických uniformách (SDH Přibyslav, SDH Vrchoviny či Veterán klub SDH Nahořany). Druhá ukázka byla simulací dopravní nehody a součinnosti jednotlivých složek Integrovaného záchranného systému, ve které kromě hasičů a Záchranné služby předvedli své dovednosti a znalosti také absolventi výcvikového tábora Rescue camp. Následoval pokus o vytvoření rekordu ve vědrové dálkové dopravě vody za použití historické koněspřežné stříkačky z roku 1790, jejíž nádrž se za pomocí diváků plnila vědry až z řeky Metuje. Podle informací rozhodčích se do řetězu zapojilo 168 lidí. Každý účastník obdržel pamětní list. Poslední ukázka byla věnována činnosti kolektivu MH, kteří předvedli požární útok a štafetu dvojic.

K vidění bylo více jak 20 historických i moderních hasičských vozidel a výstava historických materiálů v klubovně zbrojnice. Děti se mohly projet v kočáře taženými kobylami Lindou a Luckou nebo na výsuvném žebříku pohledět na oslavy z ptačí perspektivy. Kouzelník Miloš Malý dospělým předvedl své kousky z karetní mikromagie a dětem vyráběl nafukovací zvířátka. Nechybělo občerstvení – guláš, kýta na rožni nebo domácí koláče. Volné chvilky vyplnila hudební produkcí skupina Braki, která od 18. hodiny všechny pozvala na taneční zábavu, která oslavy ukončila v pozdních nočních hodinách.

Sbor dobrovolných hasičů v Bělovsi byl založen roku 1883. Jeho prvním předsedou byl zvolen Čeněk Hejzlar, velitelem František Loquens. Dne 5.  ledna 1890 se v Řezníčkově hospodě konal 1. hasičský ples. Od roku 1939  hasiči pořádali ve velkých lázních vyhlášené Jakubské poutě, hrálo se zde ochotnické divadlo. V roce 1968 proběhlo slavnostní otevření nové zbrojnice, na které členové sboru odpracovali stovky brigádnických hodin, která  slouží běloveským hasičům dodnes.

V roce 1954 vzniká při běloveském hasičském sboru první družstvo žáků. V roce 1956 se družstvo rozrůstá a jeho vedením výbor sboru pověřuje bratry Jiřího Beka, Miloše Stránského a Josefa Pšeničného. Hlavní náplní činnosti je kromě zábavy získávání základních hasičských znalostí a dovedností či zvyšování tělesné kondice. Právě Jirkovi Bekovi za jeho celoživotní práci s mládeží byl městem Náchod v roce 2009 in memoriam udělen titul Náchodský pedagog roku a v roce 2010 za jeho celoživotní přínos a rozvoj požární ochrany v okrese Náchod a výrazné zásluhy o rozvoj Integrovaného záchranného systému (IZS) v Královéhradeckém kraji zastupitelstvem Královéhradeckého kraje dokonce krajská záslužná medaile.

Sbor však nežije pouze minulostí, ale také bohatou současností. Sbor dobrovolných hasičů v Bělovsi čítá k dnešnímu datu 91 členů, z toho 32 mužů a 23 žen, v kolektivu MH je registrováno 36 mladých hasičů. Nejstarším členem sboru byl až do 5. srpna tohoto roku Karel Kašpárek, který by v prosinci oslavil úctyhodných 108 let.

Při SDH Běloves již téměř 60 let pracuje kolektiv mladých hasičů. Jeho vedoucím je v současné době Dáša Kadlečková, které vydatně pomáhají Jarda a Šárka Čmelíkovy a několik dalších instruktorů. Od roku 2003 sbor každoročně koncem dubna pořádá pro ostatní kolektivy mladých hasičů pohárovou soutěž v disciplínách CTIF pod názvem Memoriál Jirky Beka. Kolektiv jezdí na výlety, exkurze, pořádá víkendové akce mimo Náchod, každoročně pořádá čarodějnice a sběr železného šrotu pod názvem Železná neděle. Většina dětí jezdí na letní záchranářský tábor Devítka RESCUE CAMP do Vysoké Srbské. Kolektiv se pyšní významnými úspěchy nejen v Memoriálu Jirky Beka, ale také v okresním i krajském kole hry PLAMEN či v Neoficiálním halovém mistrovství mladých hasičů Čech, Moravy a Slezska v Havířově. V posledních letech se SDH Běloves těší zájmu vedení města Náchod, váží si zejména jeho podpory v oblasti mládežnického požárního sportu.

V zásahové jednotce, která je součástí IZS, je zapojeno 15 členů. Ti se během 10 minut na výzvu Hasičského záchranného sboru (HZS) mobilizují a vyjíždějí tam, odkud druzí utíkají. Členové sboru aktivně pomáhají při organizování humanitárních sbírek na pomoc zatopeným oblastem. V letech 2010 a 2013 se někteří členové aktivně účastnili odstraňování následků ničivých povodní v obci Třešňová a v Terezíně.

Foto archiv Sboru dobrovolných hasičů Běloves. Více fotografií.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Policisté prošetřili poničení betlému na náchodském náměstí. Muž je pokácel neúmyslně

Policisté prošetřili poničení betlému na náchodském náměstí. Muž je pokácel neúmyslně

Policisté z obvodního oddělení v Náchodě prošetřili poškoz...

Náchodské krasobruslařky závodily ve 4. ročníku Poděbradského ledového srdce

Náchodské krasobruslařky závodily ve 4. ročníku Poděbradského ledového srdce

Svoji premiéru zvládla Klára Wilson a předvedla svoji první volnou j&iac...

Trutnov postaví dobrovolným hasičům novou zbrojnici

Trutnov postaví dobrovolným hasičům novou zbrojnici

Dobrovolní hasiči z Horního Starého Města v Trutnově se dočkají nov&eacu...

Úrodný rok Náchodského PRIMÁTORA

Úrodný rok Náchodského PRIMÁTORA

Historicky nejvyšší počet získaných ocenění zaznamenala v ...

V Novém Městě nad Metují vznikne nová tělocvična

V Novém Městě nad Metují vznikne nová tělocvična

V pondělí 15. ledna 2018 byla podepsána smlouva o dílo na realizaci stavby "Př&...

Doporučujeme

Smlouva o spolupráci mezi Oblastní nemocnicí Náchod a Vysokou školou fyzioterapie se sídlem ve Vratislavi podepsána

20161121 134641 m

Za účasti starosty Náchoda Jana Birke byla v pondělí 21. listopadu 2016 v budově Městského úřadu Náchod podepsána Smlouva o vzájemné spolupráci, inovování a zdokonalování efektivity vzdělávání pro potřeby současného trhu práce mezi Oblastní nemocnicí v Náchodě a Vysokou školou fyzioterapie se sídlem ve Vratislavi. Smlouvu podepsali předseda představenstva Oblastní nemocnice Náchod Ing. Zbyněk Chotěborský a Dr. Andrzej Bugajski, prorektor Vysoké školy fyzioterapie ve Vratislavi...celý článek

 

Poslední komentáře