Sobota 18.listopad 2017

Poslední aktualizace18.11.2017 04:33

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Náchodsko Dobrovolní hasiči v Bělovsi oslavili 130 let od svého založení

Dobrovolní hasiči v Bělovsi oslavili 130 let od svého založení

Email Tisk PDF
seznam článků
Dobrovolní hasiči v Bělovsi oslavili 130 let od svého založení
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Strana 9
Strana 10
Strana 11
Strana 12
Strana 13
Všechny strany

bel1Sbor dobrovolných hasičů Běloves u Náchoda v sobotu spolu se širokou veřejností společně oslavili výročí 130 let své existence.

Po slavnostním přivítání starostkou sboru – Šárkou Cimbálníkovou, promluvili hosté – místostarosta města Náchod Tomáš Šubert a zástupci SHČMS - okrsku Náchod a OSH Náchod, kteří starostce sboru předali Poděkování a medaili za příkladnou práci. Spřátelený sbor SDH Domoradovice přišel k výročí také popřát a starostce sboru předal malý dárek.

Následovaly ukázky pro diváky. V první ukázce měli návštěvníci možnost vidět zásah historickými koněspřežnými stříkačkami s hasiči v dobových historických uniformách (SDH Přibyslav, SDH Vrchoviny či Veterán klub SDH Nahořany). Druhá ukázka byla simulací dopravní nehody a součinnosti jednotlivých složek Integrovaného záchranného systému, ve které kromě hasičů a Záchranné služby předvedli své dovednosti a znalosti také absolventi výcvikového tábora Rescue camp. Následoval pokus o vytvoření rekordu ve vědrové dálkové dopravě vody za použití historické koněspřežné stříkačky z roku 1790, jejíž nádrž se za pomocí diváků plnila vědry až z řeky Metuje. Podle informací rozhodčích se do řetězu zapojilo 168 lidí. Každý účastník obdržel pamětní list. Poslední ukázka byla věnována činnosti kolektivu MH, kteří předvedli požární útok a štafetu dvojic.

K vidění bylo více jak 20 historických i moderních hasičských vozidel a výstava historických materiálů v klubovně zbrojnice. Děti se mohly projet v kočáře taženými kobylami Lindou a Luckou nebo na výsuvném žebříku pohledět na oslavy z ptačí perspektivy. Kouzelník Miloš Malý dospělým předvedl své kousky z karetní mikromagie a dětem vyráběl nafukovací zvířátka. Nechybělo občerstvení – guláš, kýta na rožni nebo domácí koláče. Volné chvilky vyplnila hudební produkcí skupina Braki, která od 18. hodiny všechny pozvala na taneční zábavu, která oslavy ukončila v pozdních nočních hodinách.

Sbor dobrovolných hasičů v Bělovsi byl založen roku 1883. Jeho prvním předsedou byl zvolen Čeněk Hejzlar, velitelem František Loquens. Dne 5.  ledna 1890 se v Řezníčkově hospodě konal 1. hasičský ples. Od roku 1939  hasiči pořádali ve velkých lázních vyhlášené Jakubské poutě, hrálo se zde ochotnické divadlo. V roce 1968 proběhlo slavnostní otevření nové zbrojnice, na které členové sboru odpracovali stovky brigádnických hodin, která  slouží běloveským hasičům dodnes.

V roce 1954 vzniká při běloveském hasičském sboru první družstvo žáků. V roce 1956 se družstvo rozrůstá a jeho vedením výbor sboru pověřuje bratry Jiřího Beka, Miloše Stránského a Josefa Pšeničného. Hlavní náplní činnosti je kromě zábavy získávání základních hasičských znalostí a dovedností či zvyšování tělesné kondice. Právě Jirkovi Bekovi za jeho celoživotní práci s mládeží byl městem Náchod v roce 2009 in memoriam udělen titul Náchodský pedagog roku a v roce 2010 za jeho celoživotní přínos a rozvoj požární ochrany v okrese Náchod a výrazné zásluhy o rozvoj Integrovaného záchranného systému (IZS) v Královéhradeckém kraji zastupitelstvem Královéhradeckého kraje dokonce krajská záslužná medaile.

Sbor však nežije pouze minulostí, ale také bohatou současností. Sbor dobrovolných hasičů v Bělovsi čítá k dnešnímu datu 91 členů, z toho 32 mužů a 23 žen, v kolektivu MH je registrováno 36 mladých hasičů. Nejstarším členem sboru byl až do 5. srpna tohoto roku Karel Kašpárek, který by v prosinci oslavil úctyhodných 108 let.

Při SDH Běloves již téměř 60 let pracuje kolektiv mladých hasičů. Jeho vedoucím je v současné době Dáša Kadlečková, které vydatně pomáhají Jarda a Šárka Čmelíkovy a několik dalších instruktorů. Od roku 2003 sbor každoročně koncem dubna pořádá pro ostatní kolektivy mladých hasičů pohárovou soutěž v disciplínách CTIF pod názvem Memoriál Jirky Beka. Kolektiv jezdí na výlety, exkurze, pořádá víkendové akce mimo Náchod, každoročně pořádá čarodějnice a sběr železného šrotu pod názvem Železná neděle. Většina dětí jezdí na letní záchranářský tábor Devítka RESCUE CAMP do Vysoké Srbské. Kolektiv se pyšní významnými úspěchy nejen v Memoriálu Jirky Beka, ale také v okresním i krajském kole hry PLAMEN či v Neoficiálním halovém mistrovství mladých hasičů Čech, Moravy a Slezska v Havířově. V posledních letech se SDH Běloves těší zájmu vedení města Náchod, váží si zejména jeho podpory v oblasti mládežnického požárního sportu.

V zásahové jednotce, která je součástí IZS, je zapojeno 15 členů. Ti se během 10 minut na výzvu Hasičského záchranného sboru (HZS) mobilizují a vyjíždějí tam, odkud druzí utíkají. Členové sboru aktivně pomáhají při organizování humanitárních sbírek na pomoc zatopeným oblastem. V letech 2010 a 2013 se někteří členové aktivně účastnili odstraňování následků ničivých povodní v obci Třešňová a v Terezíně.

Foto archiv Sboru dobrovolných hasičů Běloves. Více fotografií.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Dá se Kamila Nývltová na novou kariéru?

Dá se Kamila Nývltová na novou kariéru?

Nástěnný kalendář se stylovými a svůdnými fotografiemi Kamily N&y...

Nemocnice v Náchodě prošla auditem. Jeho výsledky podporují změny ve fungování krajského zdravotnictví

Nemocnice v Náchodě prošla auditem. Jeho výsledky podporují změny ve fungování krajského zdravotnictví

Hospodaření Oblastní nemocnice Náchod a.s., která je největš&iacu...

Uchazeči podali tři nabídky na dostavbu náchodské nemocnice

Uchazeči podali tři nabídky na dostavbu náchodské nemocnice

Obálky s nabídkami, které podali uchazeči o zakázku "Oblastní nem...

Ve čtvrtek skončí objížďka Náchoda pro nákladní dopravu vedoucí Trutnovem

Ve čtvrtek skončí objížďka Náchoda pro nákladní dopravu vedoucí Trutnovem

Na jaře 2016 začaly v Náchodě opravy hlavního průtahu městem vedoucím na polsk&...

Listopadový SWING slaví desáté narozeniny, Osobností je jeho zakladatel Daniel Šafr

Listopadový SWING slaví desáté narozeniny, Osobností je jeho zakladatel Daniel Šafr

Časopis Náchodský SWING pro vás vychází už deset let. Přesně dese...

Doporučujeme

Smlouva o spolupráci mezi Oblastní nemocnicí Náchod a Vysokou školou fyzioterapie se sídlem ve Vratislavi podepsána

20161121 134641 m

Za účasti starosty Náchoda Jana Birke byla v pondělí 21. listopadu 2016 v budově Městského úřadu Náchod podepsána Smlouva o vzájemné spolupráci, inovování a zdokonalování efektivity vzdělávání pro potřeby současného trhu práce mezi Oblastní nemocnicí v Náchodě a Vysokou školou fyzioterapie se sídlem ve Vratislavi. Smlouvu podepsali předseda představenstva Oblastní nemocnice Náchod Ing. Zbyněk Chotěborský a Dr. Andrzej Bugajski, prorektor Vysoké školy fyzioterapie ve Vratislavi...celý článek

 

Poslední komentáře