Pátek 19.duben 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Zahraničí a Náchodsko Oblastní charita Červený Kostelec navštívila Küsnacht

Oblastní charita Červený Kostelec navštívila Küsnacht

Email Tisk PDF

nemciVe dnech 14. - 18. dubna měli možnost zástupci Oblastní charity Červený Kostelec navštívit švýcarské městečko Kűsnacht.

Spolupráce mezi Červeným Kostelcem a Kűsnachtem má již více než dvacetiletou tradici. Tentokrát bylo cílem návštěvy poznat organizaci péče o staré lidi v kantonu Curych. Po celý náš pobyt jsme měli možnost setkávat se se zajímavými lidmi, kteří pracují v oblasti sociálních a zdravotních služeb.

V rámci přednášek a exkurzí, kterých jsme se každý den účastnili, jsme se dozvěděli podrobnosti o financování a organizaci zdravotních a sociálních služeb, navštívili jsme dvě zařízení pro seniory a jeden domov pro pacienty s demencí ve městě Küsnacht, byli jsme pozváni na slavnostní otevření nového moderního (velmi luxusního) zařízení pro seniory, který se stane od června domovem pro 100 občanů.

Mohli jsme porovnávat péči o staré lidi u nás a ve Švýcarsku, měli jsme možnost diskutovat o různých modelech péče. Zajímavé jsou demografické údaje. Ve městě Küsnacht žije 12 000 obyvatel, 24 % občanů je starších 65 let, muži se dožívají 80,5 let a ženy 84,7 let. Švýcarsko je v současné době první zemí na světě v délce života (dříve to bylo Japonsko). 35 % obyvatel Küsnachtu žije samostatně v bytě nebo v domě, ve 34 % žijí spolu v jedné domácnosti 2 osoby, jen ve 30 % žijí ve společné domácnosti 3–4 osoby. Rodiny mají méně dětí, v průměru 1,3 dítěte na 1 matku. Rodiny jsou často roztříštěné, v důsledku velké migrace mladých lidí za prací a za vzděláním, velká většina starých lidí je osamělá. V domovech pro seniory žijí převážně lidé, kteří nepotřebují zdravotní pomoc, ale jsou osamělí a potřebují sociální podporu. Organizace péče o staré osamělé občany je velmi dobře zajištěná. Obec, případně kanton, má zodpovědnost za péči o seniory jak v jejich domácnostech, tak v domovech. Obce mají velmi dobře podchycenou evidenci lidí, kteří potřebují pomoc.

Během naší krátké návštěvy jsme nemohli proniknout do všech podrobností péče o staré lidi, ale nikdo zde nezůstává bez pomoci. Sociální poradenství, které je ve Švýcarsku velmi rozvinuté, je pro občany od 60 let zdarma. Návštěva Kusnachtu nám umožnila setkat se s lidmi, kteří nasazují svůj čas a energii na pomoc slabším.

Jsme vděčni celé skupině dvaceti milých lidí, kteří nás zahrnovali veškerou pozorností a věnovali se nám maximálně po celou dobu našeho pobytu. Jsme rádi, že jim v příštím roce budeme moci jejich péči oplatit při plánované návštěvě Červeného Kostelce a těšíme se, že i naše zkušenosti ve zdravotně sociální oblasti, které budeme předávat, budou pro ně inspirativní.

Zdroj www.cervenykostelec.cz

Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře