Pondělí 24.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Ekonomika Ostatní ekonomika V královédvorské nemocnici léčí močové kameny moderněji

V královédvorské nemocnici léčí močové kameny moderněji

Email Tisk PDF

dvurUrologické oddělení Městské nemocnice ve Dvoře Králové nad Labem má od tohoto týdne nový moderní přístroj, který umožňuje velmi šetrným a bezpečným způsobem pomoci pacientovi při onemocnění močovými kameny.

"Jde o laserový litotriptor, který umí rozdrtit kámen přímo v močových cestách. Vzniklý prach pacient obvykle bezbolestně vymočí," vysvětluje primář oddělení Libor Matouš.

Pořizovací cena přístroje je 1 650 tisíc korun, z toho 80 % pokrývá dotace od Ministerstva zdravotnictví a zbývající část hradí nemocnice ze svých prostředků.
Operace močových kamenů patří k nejčastějším výkonům královédvorské urologie, ročně se jich tu provádí zhruba 200. "Pro pacienta je podstatné, že zatímco dříve se všechny kameny operovaly otevřenou, tedy krvavou cestou, dnes se i ty velké řeší endoskopicky. Endoskopický zákrok představuje méně invazivní výkon, který je pro pacienta celkově daleko šetrnější. Znamená kratší narkózu, kratší dobu nutné hospitalizace a snazší rekonvalescenci. Když uvedu příklad, po operaci močového kamene byl pacient dříve hospitalizován 7 až 8 dnů, dnes jde domů obvykle již druhý den po zákroku. Pacienti u nás zároveň velmi oceňují to, že jejich problémy řešíme prakticky ihned. Kámen v močovodu operujeme do několika dnů, při bolesti do několika hodin. Ledvinové kameny operujeme do dvou týdnů," popisuje primář urologického oddělení královédvorské Městské nemocnice.

Na specializovaném sále urologické endoskopie měli královédvorští lékaři pro léčbu ledvinových kamenů dosud k dispozici tři typy litotriptorů, a to elektrohydraulický, který pracuje na principu elektrického výboje, elektrokinetický, který kámen rozbíjí podobně jako sbíječka, a ultrazvukový, který kámen drtí ultrazvukem a současně úlomky odsává. Všechny tyto tři přístroje však lze použít pouze v případě, že je možné se ke kamenu dostat rovnou cestou, tedy přímým, neohebným přístrojem. "Nový litotriptor je ohebný, čili významně rozšíří naše možnosti flexibilní ureterorenoskopie při řešení kamenů v ledvinách či jinde v močových cestách," dodává primář Libor Matouš.

Vzniku močových kamenů mohou lidé efektivně předcházet dodržováním pitného režimu. Je třeba vypít dva až dva a půl litru, nejlépe obyčejné vody. "Dostatečným množstvím tekutin se močové soli ředí a kámen má daleko menší šanci vzniknout," vysvětluje primář Libor Matouš a dodává: "V opačném případě se tyto soli shlukují a problém je na světě. Někteří lidé nedodržují pitný režim ani ve velmi teplém počasí – například následky loňského horkého léta řešíme na našem oddělení právě v této době."

Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře