Pondělí 24.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Náchodsko Řidiči kamionů zůstali uvězněni v koloně před Náchodem. Náchod volá: "SOS"

Řidiči kamionů zůstali uvězněni v koloně před Náchodem. Náchod volá: "SOS"

Email Tisk PDF

dopVe čtvrtek 14. května 2015 zažívali motoristé, kteří vyjeli do ulic Náchoda, zkoušku trpělivosti a pevných nervů. Již tak velmi frekventovaná a denně těžce zkoušená mezinárodní silnice I/33 čelila enormnímu náporu kamionové dopravy. Celoročně přetížená silnice vedoucí skrze město je od letošního března navíc z poloviny ochromena probíhajícími opravami okružní křižovatky u Slávie.

Průjezd městem tak komplikuje kyvadlová doprava řízená pracovníky stavby. V posledních dnech a zejména dnes se vozovka doslova prohýbala pod koly nákladních vozů. Zatímco běžně tudy projede přibližně 5200 nákladních automobilů za celý den, dnes dopravní policisté odhadovali, že Náchodem projelo téměř pět tisíc kamionů v obou směrech za pouhých osm hodin.

"To jsou naprosto alarmující čísla! Vzhledem k tomu, že nás již za měsíc čeká zahájení generální opravy další okružní křižovatky na této trase, která je podstatně složitějším uzlem pro dopravu v celém regionu, dovolím si už nyní tvrdit, že nás čeká dopravní kolaps," komentoval aktuální dopravní situaci v Náchodě starosta Jan Birke a dodal: "Náchod volá SOS" - tak bych označil naši dnešní pozici, kterou se nám daří zvládat jen díky policistům Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje, kteří jsou připraveni tuto situaci řešit a dnes i vyzkoušeli jednu z možností řešení."

Tím je průběžné odklánění nákladních vozidel před vjezdem do Náchoda, které dnes poprvé dopravní policisté vyzkoušeli v praxi. Celkem devět policistů z řad Policie ČR a dva strážníci Městské policie Náchod se tak podíleli na řízení dopravy a jen díky nim se dalo Náchodem, byť s obtížemi, vůbec projet.

Policisté odstavovali nákladní auta na obchvatu u České Skalice

Krátce před desátou hodinou se začaly tvořit kolony nákladních vozidel až nad Vysokov a aut stále přibývalo. Aby policisté ulehčili vzniklé dopravní situaci ve městě a zabránili naprostému kolapsu veškeré dopravy, jak nákladní tak i osobní, museli začít odstavovat kamiony ještě před vjezdem do města. Dopravní policisté, pořádkoví policisté a samozřejmě i strážníci náchodské městské policie, kteří se do řízení dopravy ihned zapojili, pak obsadili obchvat České Skalice i křižovatky po celém městě a regulovali dopravu do všech směrů. Kamiony policisté odstavovali na Vysokově i na dalším osvědčeném místě - na obchvatu u České Skalice. Plynulou dopravu se podařilo obnovit až krátce před půl šestou večer. Čekací doba pro řidiče kamionů odstavených před Náchodem dosahovala v dopravní špičce až tří hodin.

"Je absurdní, že jako stínový ministr ČSSD pro dopravu čelím takové bezmoci ve městě, kde jsem starostou. Pro ulehčení průjezdu městem jsme v posledních letech provedli celou řadu dopravních opatření a mohu s čistým svědomím říci, že efektivních. Stále více se ale potvrzuje, že plánovaná výstavba obchvatu města je jediným komplexním řešením. Bez zahájení stavby obchvatu v co nejkratší době se Náchod prostě neobejde, to co obyvatele nejvíce sužuje, je právě kamionová doprava a ta pochopitelně s plánovanou dostavbou D11 do Jaroměře, která bude zahájena již v příštím roce, bude neustále narůstat," dodal Jan Birke.

Náchodští se pečlivě připravovali i na stavební práce v letošním roce. Vedení města oslovilo prostřednictvím společnosti ČESMAD dopravce nejen v ČR, ale i v Polsku a dalších pobaltských zemích, kterým doporučili trasy přes jiné hraniční přechody. To se v prvních týdnech osvědčilo a doprava probíhala vesměs plynule. V posledních dnech se však průjezd nákladních vozidel enormně zvýšil a situace se velmi zdramatizovala. Řidiči nákladních i osobních vozidel musí denně trávit v kolonách desítky minut.

"Dopravu řešíme v podstatě denně, diskutujeme o možných řešeních a jedním z nich by mohl být i nákup vah, o kterém jako město vážně uvažujeme. Není žádným tajemstvím, že velké množství nákladních vozidel, které Náchodem pouze projíždí, je přetíženo. Ostatně stav vozovky na mezinárodní komunikaci je toho jasným důkazem. Trvalé vážení kamionů zabudované přímo ve vozovce by mohlo přinést své ovoce," upřesnil záměry radnice starosta Jan Birke.

"Po prvních zkušenostech ze včerejší akce bychom tak chtěli apelovat zejména na dopravce a řidiče kamionů, aby nákladní automobily posílali i jinou trasou, například směrem na Harrachov nebo Ostravu. Při průjezdu Náchodem hrozí až do podzimu opětovné tvoření velkých kolon, ve kterých mohou uváznout nejen řidiči kamionů, ale také občané Náchoda a přilehlých obcí, kteří se potřebují dostat za prací a denními povinnostmi," vyhodnotil čtvrteční dopravní opatření brig. gen. Mgr. Martin Červíček, krajský policejní ředitel Královéhradeckého kraje.

Foto archiv Policie ČR

Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře