Pondělí 26.únor 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Náchodsko Projekt přiblížil školním dětem hrůzy 2. světové války a její konec na Náchodsku

Projekt přiblížil školním dětem hrůzy 2. světové války a její konec na Náchodsku

Email Tisk PDF
seznam článků
Projekt přiblížil školním dětem hrůzy 2. světové války a její konec na Náchodsku
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Všechny strany

IMG 4224Minulý týden probíhal na Základní škole v Komenského ulici v Náchodě projekt, který měl za úkol přiblížit dětem hrůzy 2. světové války a její konec na Náchodsku.

V pondělí a v úterý žáci 6. a 7. tříd navštívili pevnost Dobrošov, kde pro ně byla pracovníky Městského muzea v Náchodě připravena akčně - interaktivní hra "Na Berlín!". Účastníci museli v působivém prostředí dobrošovského podzemí splnit řadu náročných úkolů souvisejících s historií, zeměpisem, brannou výchovou, aby získali dostatek indicií pro otevření tajného kufru s rozkazem k závěrečnému útoku na Berlín.

Pro žáky 8. a 9. ročníků pak byly připraveny návštěvy výstav, které na dobových fotografiích a na výpovědích svědků mapovaly průběh osvobození Náchoda.

"Asi nejpůsobivější výuka zaměřená k této části našich dějin proběhla ve středu. Se žáky 9. ročníku sehrálo několik vyučujících hru "Tři hodiny v protektorátu". Žáci byli přímo vtaženi do hry – hra sama se odehrávala v protektorátní škole, ve které našli spřízněné vyučující, kteří jim radili, jak se s prožitými věcmi vyrovnávat. Práci učitelů a život ve škole pak byl nemilosrdně kontrolován kolaborujícím pracovníkem protektorátní policie a pracovníkem gestapa. Hned na začátku byli z třídních kolektivů odděleni žáci s nevyhovujícím původem. Ve třídě byl zaveden nový pořádek a prováděcí vyhláška visela na každé nástěnce. V průběhu výuky byli žáci neustále kontrolováni, pocítili také nesmírný vliv německé propagandy, protože výuka byla vedena podle dobových materiálů oslavujících velkoněmeckou říši. Za práci pro velkostatkáře obdrželi 10 říšských korun nebo potravinové lístky. Separovaní žáci nedostali samozřejmě nic. Za potravinové lístky nebo peníze si žáci mohli koupit příděl chleba nebo polévky zhotovených dle původních receptur. Během výuky gestapo pátralo po rodině a příbuzných paní Balcarové. Nejdramatičtější však byl pobyt v protileteckém krytu, kde žáci za řevu leteckých motorů, výbuchů bomb a při světlech svíček zažili na vlastní kůži, jaké to bylo při náletech," řekl jeden z učitelů školy Zdeněk Borna.

Po ukončení hry následoval rozbor hrané situace ve třídních kolektivech za pomoci třídních učitelů a vyučujících dějepisu. Tento projekt se týkal celého druhého stupně náchodské školy - v hodinách vaření žáci 7. ročníků uvařili polévku a upekli chléb. I jiné vyučovací hodiny byly v rámci možností zaměřeny k tomuto výročí. Z ohlasů samotných žáků bylo zřejmé, že toto prožitkové vyučování přineslo očekávaný efekt.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře