Pondělí 24.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Náchodsko Před 20 lety se otevřely v Červeném Kostelci brány prvního hospice v ČR

Před 20 lety se otevřely v Červeném Kostelci brány prvního hospice v ČR

Email Tisk PDF
seznam článků
Před 20 lety se otevřely v Červeném Kostelci brány prvního hospice v ČR
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Strana 9
Všechny strany

dsc 7515Už dvacet let uplynulo 8. prosince od otevření prvního českého hospice v Červeném Kostelci. Tento datum byl významnou událostí v oblasti kvality péče o těžce nemocné.

"Rád bych se s vámi podělil o radost z toho, že jsme mohli oslavit 20. výročí od otevření našeho hospice, prvního v České republice," říká Miroslav Wajsar, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a dále uvádí: "Jedny z nejdůležitějších okamžiků ve svém životě – chvíle konce lidského života zde na zemi a přechod k setkání s novou Skutečností – nám svěřilo v průběhu 20 let téměř 7700 pacientů a jejich rodin. Proto patří velké díky všem, kteří o nemocné pečují v našich zařízeních, ale i všude, kde je poskytována hospicová péče. Díky patří také těm, kteří tuto péči podporují svojí dobrovolnou prací, svými prostředky i duchovními dary. Je možné říci, že skutky lásky, jsou stopou, která přináší své ovoce a může být motivací pro další generace."

Významným krokem vpřed bylo poskytování náležité komplexní péče navazující nejen na biologické, ale i psychologické, sociální a spirituální potřeby těžce nemocného. Tyto potřeby stávaly často na okraji zájmu. Personál hospiců po řadu let usiluje o ochranu zájmů těžce nemocných, kteří sami nemají možnost ani sílu se o svá práva na kvalitní péči dovolávat. Dnes už je jasné, že lze poskytovat těmto nemocným kvalitní všestrannou péči při zachování lidské důstojnosti.

V průběhu 20 let vzniklo v ČR dalších 16 hospiců a je zde rozvíjena domácí hospicová péče – síť tzv. mobilních hospiců, která by měla navazovat v dosažitelné vzdálenosti na lůžkové hospice. Hospic v Červeném Kostelci je stále modelové zařízení, které jako jedno z mála má kromě lůžkového hospice i ambulanci paliativní léčby, kompletní tým mobilní hospicové péče a dobře vybavenou půjčovnu pomůcek potřebných v domácnostech pacientů.

Slavnosti "Stopy za námi aneb 20 let prvního českého hospice" se účastnili osobnosti paliativní péče, jako je MUDr. Marii Svatošová, zakladatelka hospicového hnutí v ČR, RNDr. Jiří Stejskal, řediteli Diecézní charity Hradec Králové, Ing. Mgr. Miroslav Wajsar, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec, MUDr. Jan Král, primář Hospice Anežky České, které se zasloužily o vznik hospice a stály na samém počátku. Požehnaná myšlenka těchto několika odvážných a houževnatých lidí se uskutečnila a zásadně změnila život nemocných v závěru jejich života. Svojí návštěvou poctili slavnost také zástupci veřejného života, např. PharmDr. Jana Třešňáková, členka rady KH kraje, zástupci městského úřadu Červený Kostelec v čele se starostou Rostislavem Petrákem, zástupci zdravotně sociálních služeb a sponzoři. Slavnost, která se nesla v duchu vděčnosti a poděkování, vyvrcholila děkovnou mší svatou, kterou celebroval Mons. Josef Kajnek, světící biskup královéhradecký.

Součástí oslav byly také komentované prohlídky zařízení, kterých mohla veřejnost využít v pondělí 7. prosince. Sympatické průvodkyně prováděly od 13 do 17 hodin řadu zájemců po skupinkách přízemím i oběma patry, hospicovou kaplí, pokojem připraveným pro příjem pacienta, terasou a dalšími místy odpočinku návštěv i pacientů, ale také např. místem posledního rozloučení. Dozvěděli jsme se také mnohé zajímavého – např. že se o pacienty stará tým více než 20 zaměstnanců, že v ČR republice stojí již 16 hospiců a další by se měl brzy stavět, co si s sebou do hospice pacienti berou, jak odchod z našeho světa v naprosté většině případů probíhá atd. atd. Velmi poučná prohlídka skončila zhruba po půlhodině a zakončena byla kávou nebo čajem.

"Buď ty sám tou změnou, kterou si přeješ pro tento svět." Mahátma Gándhí

Foto Tomáš Kábrt, www.cervenykostelec.cz

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře