Čtvrtek 7.prosinec 2023

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Náchodsko Náchod, Trutnov, Hradec Králové, Jičín. V nemocnicích těchto měst si lidé mohou bezplatně nechat vyšetřit ledviny

Náchod, Trutnov, Hradec Králové, Jičín. V nemocnicích těchto měst si lidé mohou bezplatně nechat vyšetřit ledviny

Email Tisk PDF

ledcvVypijte sklenici vody na zdraví svých ledvin, vyzývá Světový den ledvin, který připadá na 12. března a koná se letos podesáté. O onemocnění svých ledvin neví 40 procent pacientů do chvíle, kdy je akutní problém dožene do nemocnice. Z plného zdraví končí na dialýze. Pokud se nemoc včas zjistí a léčí, může se úplně vyléčit, nebo alespoň zpomalit. Nechat si bezplatně vyšetřit ledviny mohou lidé ve čtvrtek v nemocnicích v Náchodě, Trutnově, Hradci Králové a v Jičíně.

Ve světovém dni ledvin si mohou lidé ve vybraných nefrologických ambulancích po celé republice dát zdarma vyšetřit zdraví ledvin. Preventivní prohlídku, která ověří i zdraví ledvin, hradí zdravotní pojišťovny jednou za dva roky.

Na www.ledvinova-kalkulacka.cz si mohou lidé také spočítat riziko onemocnění ledvin. "Pokud vyšetření u lékaře následně problém potvrdí, je možné začít včas s léčbou a na dlouhé roky zlepšit kvalitu života," řekl autor kalkulačky lékař dialyzačního střediska v Praze na Černém Mostě Petr Hartl. Testovaný vypíše věk, váhu, výšku a pohlaví. V další části testu pak je 13 otázek analyzujících rizikové faktory. Vyhodnocení je hotové hned po skončení testu.

Ledviny jsou párový orgán, každá o velikosti pěsti. Slouží k očišťování krve a jsou důležité k tomu, aby škodliviny a odpadní látky opustily tělo v moči. Ledviny čistí krev, která jimi neustále proudí, za minutu je to 1,2 litru krve. Přemíra soli, živočišné bílkoviny, cukr, alkohol, kouření, nedostatek spánku, minerálů a špatný pitný režim ledvinám škodí, stejně jako vysoký tlak, cukrovka, nadváha a některé léky, zejména proti bolesti.

"V Česku trpí chronickým selháním ledvin téměř 11.000 lidí, z nich na dialýzu je odkázáno zhruba 6300," upřesnila profesorka Sylvie Opatrná z plzeňské fakultní nemocnice. Transplantace je podle ní nejlepším řešením. V současnosti se zkrátila průměrná doba čekání na dárce u pacientů na dialýze na jeden rok. Někteří pacienti jsou ale na umělou ledvinu odkázáni trvale, protože transplantace pro ně není vhodná.

Zdroj www.ozdravotnictvi.cz

Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře