Pondělí 15.duben 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Náchodsko Na dětském oddělení náchodské nemocnice už více než dva týdny platí zákaz návštěv

Na dětském oddělení náchodské nemocnice už více než dva týdny platí zákaz návštěv

Email Tisk PDF

nachod logoNa dětském oddělení náchodské nemocnice už více než dva týdny platí zákaz návštěv. Důvodem je výrazný vzestup výskytu virových meningitid u dětí. Od pátku bylo hospitalizováno dalších pět dětí školního věku.

Dle slov primáře dětského oddělení Luďka Týceho není důvod k panice. Onemocnění je typické pro období konce léta až začátku podzimu. Před třemi lety bylo s touto diagnózou hospitalizováno 26 dětí. Toto virové onemocnění je u dětí téměř vždy bez komplikací a následků. Inkubační doba onemocnění je 3 až 5 dní. Nemoc se šíří fekálně-orální cestou a kapénkovou infekcí stejně jako chřipka. Velmi důležité je dodržovat základní hygienu.

K problému se vyjádřila Krajská hygienická stanice Královéhradeckého kraje: "Od poloviny září eviduje Krajská hygienická stanice Královéhradeckého kraje postupně jednotlivé případy onemocnění enterovirovou meningitidou v oblasti Náchodska. Ke skokovému navyšování počtu nových onemocnění došlo v posledních 10 dnech, a to zejména ve čtvrtek a pátek (29. a 30. 9. 2016) minulého týdne. Aktuálně tedy evidujeme na Náchodsku celkem 43 případů, z toho je 36 dětí, 2 mladiství a 5 dospělých. Děti jsou ve stabilizovaném zdravotním stavu, průběhy onemocnění jsou spíše lehčí až středně těžké. Nemocní jsou ve velké většině hospitalizováni na dětském oddělení nemocnice Náchod nebo na Klinice infekčních nemocí ve Fakultní nemocnici Hradec Králové."

"Protiepidemická opatření probíhají ve spolupráci s vedením všech škol, ve kterých se vyskytly 2 a více případů onemocnění. Tato opatření se týkají především zabezpečení hygienického režimu v dětských kolektivech, a to konkrétně ve zvýšení osobní hygieny rukou za použití dezinfekčních prostředků s plně virucidním účinkem, dále v úklidu lavic, WC, podlah atd. Současně je doporučeno provádět častější a průběžné větrání prostor, dále omezení fyzické zátěže spočívající zejména v úpravě tělesné výchovy. V případě zhoršení zdravotního stavu se doporučuje ihned navštívit ošetřujícího lékaře. Zároveň bylo domluveno zrušení školami pořádaných aktuálně plánovaných hromadných akcí, jako jsou např. návštěvy kin, divadel nebo pořádání zájezdů. Tato doporučení je nutné dodržovat alespoň 14 dnů od posledního potvrzeného případu onemocnění v daném kolektivu.

Nemoc se může projevovat horečnatými stavy, zvracením, úpornými bolestmi hlavy, známkami meningeálního dráždění. Příznaky přetrvávají krátce, většinou 3 – 4 dny.

Prevence nákazy je obdobná jako u jiných onemocnění přenášených vzdušnou cestou s důrazem na důsledné dodržování osobní hygieny, zejména mytí rukou při příchodu domů, po použití WC, před manipulací s potravinami a před konzumací jídla. Doporučuje se vyhnout se účasti na hromadných akcích (kino, divadlo, koncerty, zájezdy), zvýšit příjem vitamínů, omezit fyzickou zátěž, vyhýbat se stresu," uvádí Krajská hygienická stanice Královéhradeckého kraje.

Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře