Středa 19.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Náchodsko Do zamrzlého Broďáku se ponořilo na čtyřicet otužilců

Do zamrzlého Broďáku se ponořilo na čtyřicet otužilců

Email Tisk PDF
seznam článků
Do zamrzlého Broďáku se ponořilo na čtyřicet otužilců
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Všechny strany

brod1V neděli 2. února vyrušili vodníka na Brodském ze zimního spánku nezvyklí hosté. Na čtyřicet otužilců z Červeného Kostelce, Hradce Králové, Náchoda a dalších míst se ponořilo do vysekaného otvoru v zamrzlém rybníce, aby udělali něco pro své zdraví a upozornili na nově vznikající otužileckou skupinu v našem městě. Do vody o teplotě zhruba 2 °C ale vstoupil také neotužilec, dobrovolník Jiří z Červeného Kostelce, a za odměnu si zaplave v Punkevních jeskyních.

Na rybník Brodský se zhruba po 40 letech vrátili organizovaní otužilci. Konkrétně se jednalo o členy oddílu dálkového a zimního plavání Metujští tygři, kteří zde – ve spolupráci s kempem Brodským – uspořádali propagační otužilecké plavání. Co se propagovalo? Samozřejmě samotná otužilecká činnost, která je ve všech ohledech zdraví prospěšná, pak také pořádající klub a nakonec i nově vznikající skupina otužilců v Červeném Kostelci.

"Scházet jsme se začali letošní zimu a v současnosti je nás pět. Zakládat vlastní oddíl nejspíš nebudeme, i když na jednom plavání padlo něco o Tuleních, nicméně zatím se bereme jako červenokostelecká větev Metujských tygrů," uvedl Milan Hrstka, který také všechny zájemce o tuto činnost zve do řad červenokostelecké skupiny. Pro informace volejte na číslo 777 633 193.

Milan Hrstka také na začátku akce všechny uvítal a následně si slovo vzal předseda otužileckého oddílu Metujští tygři Petr Kocián – mimochodem držitel českého rekordu v délce pobytu v ledové tříšti. Petr Kocián představil klady a zásady otužileckého sportu a mj. představil Jiřího Kuřinu, muže, který jako první Čech v historii uplaval tzv. ledovou míli (stalo se tak 15. prosince 2013) a chystá se na překonání kanálu La Manche. Během jeho proslovu se ale již začali do vody o teplotě cca 2 °C trousit první nedočkaví otužilci.

Celkem se jich do cca patnáctimetrového pruhu vysekaného do ledu ponořilo zhruba 40. Mezi těmi, kdo si ve vodě užívali mrazivé chvíle, bylo několik otužilců z Červeného Kostelce, Náchoda a okolí, Hradce Králové, ale také tři polští Mroži, přesněji členové klubu Morzi z Kudowy. A většina z nich si nestačila vodu vynachválit: "Kostelecká voda je úplně jiná než ta pražská, vltavská, kde jsme byli v sobotu. Tady to jsou opravdu žiletky," zhodnotila vodu v Brodském jedna z účastnic.

K odvážnému skutku se odhodlal i jeden z příchozích, pan Jiří z Červeného Kostelce, který, ač neotužilec, se rozhodl do vody také vstoupit. "Občas chodíme s kamarády do sauny a pak skáčeme do bazénku a sem tam se vyválíme ve sněhu," zhodnotil své dosavadní otužilecké zkušenosti (dá se-li tomu tak říci). Jeho rozhodnutí se mu vyplatilo. Zaplaval si s Jiřím Kuřinou, který jako poslední z otužilců vydržel ve vodě, a za odměnu bude moci zažít unikátní chvíle při plavání Punkevními jeskyněmi.

Zhruba hodinová akce se konala za poměrně velkého zájmu veřejnosti. Na břehu rybníka, ale také na zamrzlém Brodském mrzlo přes sto lidí, z nichž málokterý šetřil se slovy obdivu. "Moc děkuji všem Červenokostelečanům, že akci přišli podpořit. Je vidět, že lidé mají zájem o to, co se v našem městě děje," nezapomněl vyjádřit vděk spoluorganizátor akce Milan Hrstka. "A já děkuji Milanu Hrstkovi za poskytnutí zázemí a propagaci akce. I když se vzhledem k podmínkám nejednalo o žádnou soutěž, cíl akce splnila – ukázala, že plavání v ledové vodě nemůže žádným způsobem tělu ublížit, spíš naopak," zhodnotil akci předseda Metujských tygrů Petr Kocián.

Foto Tomáš Kábrt, www.cervenykostelec.cz

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře