Úterý 27.únor 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Náchodsko Denisa Hurdálková ze Starkoče byla oceněna za záchranu života

Denisa Hurdálková ze Starkoče byla oceněna za záchranu života

Email Tisk PDF
seznam článků
Denisa Hurdálková ze Starkoče byla oceněna za záchranu života
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Všechny strany

hurdalkovaLidský život je tím nejcennějším, co můžeme mít. Jeho záchrana je proto po právu společností považována za hrdinský čin. Slečna Denisa Hurdálková ze Starkoče se v květnu roku 2014 stala svědkem dopravní nehody, při které se jí podařilo zachránit život mladé dívky. Denisa, která je členkou Sboru dobrovolných hasičů Běloves, o svém zážitku příliš nehovoří. Přesto se jí nakonec dostalo uznání a v Centru hasičského hnutí v Přibyslavi byla jednou z 26 oceněných, kteří si v sobotu 21. května 2016 převzali Medaile Za záchranu života.

"Přijela jsem vlakem do Náchoda, abych se zúčastnila ohňostroje," začíná své vyprávění Denisa. "Z nádraží jsem se vydala směrem k náměstí. Sotva jsem však došla na konec perónu, bylo slyšet pištění pneumatik a silný náraz. Pár sekund na to se od hlavní silnice ozýval zoufalý křik o pomoc," líčí Denisa dále svůj příběh.

"Přispěchala jsem k přechodu pro chodce, na kterém stálo jedno nabourané auto, mladý muž klečící u bezvládného těla dívky a několik přihlížejících zvědavců, kteří jen zírali. Dívka bez viditelného zranění s očima v sloup se však celá třásla. Protože nikdo z přihlížejících lékařskou pomoc nepřivolal, požádala jsem pána vedle, aby ji přivolal. Sama jsem se hned pokusila zkontrolovat základní životní funkce. Zaklonila jsem jí hlavu, co nejvíce to šlo. V tu chvíli jsem uslyšela hluboký a dlouhý nádech. Když jsem však po chvíli viděla, že se přestává klepat a pomalu přichází k sobě, strašně se mi ulevilo. Dívka totiž měla zapadlý jazyk a dusila se," šťastně uzavírá Denisa dramatické okamžiky svého květnového zážitku. Zachráněná dívka utrpěla pouze otřes mozku a bez vážnějších poranění tak autonehodu přežila.

Někdo se ve svém volném čase věnuje hokeji, jiný fotbalu, tenisu či korfbalu. Denisa jako dítě navštěvovala mj. také oddíl Mladých hasičů Běloves, ve kterém později působila dokonce jako instruktorka družstva. Několikrát se rovněž účastnila dětmi oblíbeného letního tábora Rescue camp, na kterém si své teoretické poznatky a praktické zkušenosti významně prohloubila, a záchranou lidského života zúročila. V případě účastníků letního tábora pro děti - Rescue Campu – to nebyl ojedinělý případ.

Událost ze sklonku loňského roku hovoří sama za sebe. Žák 9. třídy ZŠ Vyškov Adam Gryc z Račic v listopadu 2015 zachránil život jedenapůlleté holčičky, která přestala dýchat. Ještě před příjezdem záchranky poskytl dítěti první pomoc. Masáží srdce a umělým dýcháním se mu podařilo za telefonické asistence dispečerky záchranné služby a pomoci rodičů děvčátko oživit a poté předat do péče profesionálních zdravotníků.

Podobná událost se může přihodit i vám či vašim blízkým. Můžete být přímými účastníky nebo náhodnými svědky jako Denisa a Adam. Možná se být hrdinou zrovna necítíte, někteří naopak ano. Podobná situace nás každopádně prověří, jak na tom jsme. Proto bychom měli být co nejvíce připraveni. Někdy nám však psychika nedovolí, cokoliv udělat. Měli bychom však mít na paměti, že obnova dýchání (záklon hlavy, vytažení zapadlého jazyku, případně umělé dýchání), zástava krvácení či nepřímá srdeční masáž patří mezi úkony zachraňující lidský život. Musí však být provedeny co možná nejdříve. V opačném případě následná lékařská péče, byť sebevíc odbornější, je již naprosto zbytečnou snahou o záchranu.

Foto archiv Denisy Hurdálkové

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře