Pondělí 24.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Divadlo Loutková scéna Dětem pro radost v Náchodě slaví 60 let

Loutková scéna Dětem pro radost v Náchodě slaví 60 let

Email Tisk PDF
seznam článků
Loutková scéna Dětem pro radost v Náchodě slaví 60 let
Strana 2
Všechny strany

loutk1

Loutková scéna v Dětem pro radost v Náchodě v letošním roce slaví 60 let své existence. Při této příležitosti na několik otázek odpověděl současný principál a dlouholetý člen souboru Daniel Šárka.

Jak se žije loutkářům v Náchodě?

Děkuji za optání. Vcelku dobře. Koneckonců o tom svědčí i naše kulaté jubileum. Přežili jsme rok 2000 a věřím, že přežijeme i roky další. Koneckonců odkaz Mirka Klicpery, zakládajícího člena souboru, je stále živý a na nás je, abychom tuto krásnou tradici v Náchodě udrželi. Vždyť loutkové divadlo je pro mnohé tím prvním setkáním s kulturou vůbec.

Říkáte vcelku dobře, co chybí k tomu, aby byla spokojenost absolutní?

To je otázka, na kterou se nedá stručně odpovědět, ale zkusím to. Na nezájem diváků, si rozhodně nemůžeme stěžovat, o čemž vypovídá téměř vždy vyprodané hlediště. Co mě, ale v souvislosti s tím zaráží, je ten fakt, že když naše divadlo navštíví jakákoli Mateřská školka z Náchodska, a já se ptám, které z dětí je u nás poprvé, tak se nestačím divit, jak velký počet se jich přihlásí. Přitom propagace je dostatečná. Problém je spíše v rodičích, kteří ani nevědí nebo vědět nechtějí, že v Náchodě loutkové divadlo je.

Ale abych se vrátil k otázce. K úplné spokojenosti chybí důstojný prostor, kde by naše divadlo mohlo provozovat svoji činnost. V současnosti, již 10 let, užíváme díky TJ Sokol Náchod a především MěÚ v Náchodě prostor zadního traktu Sokolovny Náchod. Prostor je to malý a pro naši činnost nevyhovující. Rozhodně se však nedá upřít snaha vedení města, při řešení tohoto problému. Bohužel, však výhled do budoucna, není v této věci příznivý.

Z čeho se skládá repertoár a jak často hrajete?

Repertoár se skládá z loutkových her dnes již klasických autorů, tak i z her nových, které pro naši scénu píši já nebo Miloš Jirman, který působí v našem divadle od roku 1967. Pohádky se pak inscenují jak klasickým způsobem, tedy na kukátkové scéně, nebo s odkrytým vedením, což umožňuje větší kontakt s divákem.

Troufám si tvrdit, že jsme jeden z mála amatérských souborů v ČR, který hraje na domovské scéně pravidelně každou sobotu, a to od září do dubna. Samozřejmostí jsou i zájezdová představení v našem okolí. Za sezonu tak odehrajeme osm titulů, které se v pravidelných intervalech střídají. Což představuje včetně zájezdů kolem 50 představení ročně.

Jak početný je váš soubor?

Tak tady bych se vrátil k otázce, co chybí k absolutní spokojenosti. Ale nejdřív začnu tím, že jsem rád, že se po několika dlouhých letech, opět podařilo oživit dětský soubor, který nám hodně pomáhá s naplněním sezony. Co mě však trápí, je fakt, že již delší čas nerozšířil naše řady někdo, pro koho by se stalo loutkové divadlo "drogou" jako pro nás, asi 13 aktivních členů. Nutno však podotknout, že věkový průměr souboru, když odmyslím dětský soubor, se blíží číslu podobnému výročí divadla. Tímto si tedy dovoluji oslovit ty, kteří by měli zájem nám jakkoli pomoci, herce, výtvarníky, hudebníky, ale především ty, co si rádi "hrají", nechť se nebojí a kontaktují buď přímo mě nebo se zajdou podívat do divadla na sobotní představení či některou ze zkoušek. Rádi je pak provedeme zákulisím, a pokud budou mít zájem, tak mohou rozšířit naše řady.

Co chystáte na oslavy 60 let?

Ty oslavy již vlastně probíhají od prosince minulého roku, kdy jsme uvedli hru Aloise Jiráska Lucerna. Toto představení se hrálo i v letošním roce. Dále pak máme na repertoáru dnes již klasickou inscenaci Kašpárek a čarodějnice, kterou pro soubor upravil zakládající člen divadla Mirek Klicpera. Ten je podepsán také pod syžetem pohádky O zlém čaroději, kterou uvádíme v premiéře. A konečně na 27. února od 18 hodin chystáme pro naše příznivce, kamarády a samozřejmě širokou veřejnost vzpomínkový večer, na kterém si připomeneme jak historické momenty, tak i současnost našeho divadla.

obrazek_10

obrazek_10
zpět na článek

Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře