Sobota 20.duben 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy ČR a Náchodsko Začal soudní spor o klášter v Opočně. Kraj vlastnický nárok Kapucínů neuznává

Začal soudní spor o klášter v Opočně. Kraj vlastnický nárok Kapucínů neuznává

Email Tisk PDF
seznam článků
Začal soudní spor o klášter v Opočně. Kraj vlastnický nárok Kapucínů neuznává
Strana 2
Všechny strany

opocPrvní stání soudního sporu o vlastnictví kláštera v Opočně konalo ve středu odpoledne u Okresního soudu v Rychnově nad Kněžnou. Provincie Kapucínů žaluje stát a Královéhradecký kraj a zpochybňuje tím krajské vlastnictví kláštera. Kraj však nárok Kapucínů neuznává, protože po celou dobu deseti let, kdy se o klášter staral a investoval do objektu nemalé částky, Kapucíni své právo nenárokovali.

Včera odpoledne se konalo první stání soudního sporu, kde byly prozatím předneseny argumenty, se kterým strany do sporu vstupují. "Královéhradecký kraj je na základě Protokolu o předání a převzetí majetku státu ze dne 5. prosince 2002 a na základě zřizovací listiny rozpočtové či příspěvkové organizace ze dne 18. října 2010 výlučným vlastníkem souboru nemovitostí bývalého Kapucínského kláštera v Opočně. Proto nárok, který Provincie Kapucínů v žalobě uplatňuje, neuznáváme," argumentuje proti žalobě krajský radní Josef Dvořák.

Provincie Kapucínů navíc vlastnictví sama odmítla, a to poté, co byla oslovena v souvislosti s přijetím zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi. "Kapucíni byli osloveni jako původní vlastníci. Ovšem sdělením jejich zástupce ze začátku února 2013 vyslovili svůj nezájem o předmětné nemovitosti," vysvětluje Dvořák.

Po více než deset let kraj nemovitost řádně užíval a na své náklady, v souladu se zákonem o státní památkové péči, udržoval v odpovídajícím stavu, přičemž roční náklad na údržbu činil asi 200 tisíc korun. Proběhly zde i nezanedbatelné investice. Žalobce, tedy Provincie Kapucínů po celou dobu vlastnické právo nijak nerozsporovala. K rozporu došlo až v momentě, kdy kraj v listopadu loňského roku vyhlásil poptávkové řízení na prodej objektu.

"Jako zodpovědní hospodáři majetku jsme vyhodnotili, že objekty jsou pro nás nepotřebné a proto bylo Radou Královéhradeckého kraje v červenci 2013 rozhodnuto o zveřejnění záměru prodat soubor nemovitostí bývalého kláštera v Opočně," uvádí radní Josef Dvořák. Znalec vyčíslil odhadní cenu na 8 a půl milionu korun. "Obdrželi jsme nabídky od dvou zájemců, ale ani jedna z nich se této částce nepřiblížila. Město Opočno navíc požadovalo bezúplatný převod," dodává Dvořák.

V prosinci 2013 byla však Provincií kapucínů v ČR u Okresního soudu v Rychnově nad Kněžnou podána žaloba o určení vlastnického práva. Pokud by byla Provincie kapucínů se svou žalobou úspěšná, přestal by být Královéhradecký kraj vlastníkem nemovitostí a nemohl by je tedy ani prodat a jakkoliv s nimi disponovat. Proto Rada kraje v únoru 2014 rozhodla o zrušení poptávkového řízení a počká s ním až na rozhodnutí soudu.

Foto Creative Commons Chrocht

obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře