Neděle 21.duben 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy ČR a Náchodsko Dostavba dálnice D11 do Hradce Králové se blíží. V květnu začne archeologický průzkum

Dostavba dálnice D11 do Hradce Králové se blíží. V květnu začne archeologický průzkum

Email Tisk PDF

dalnice

Dostavba dálnice D11 z Prahy do Hradce Králové, po letech vleklých sporů, spěje do závěrečné fáze. V květnu se na její trase začne s archeologickými průzkumy a v březnu příštího roku začnou na stavbě této klíčové komunikace pracovat dělníci. Finální úsek dálnice D11 by měl být kompletně dokončen do října 2014, uvedlo Ředitelství silnic a dálnic.

"Dálnice D11 je stále krajskou prioritou a její dokončení alespoň do Hradce Králové bylo naprosto nezbytné. Nyní bude kraj usilovat o to, aby stavba této komunikace pokračovala dále na Jaroměř a k polským hranicím. Jen tak se bude moci region dynamicky hospodářsky rozvíjet. Ředitelství silnic a dálnic uvedlo, že v letošním roce má k dispozici na výkupy pozemků v úseku na Jaroměř 100 milionů korun," řekl hejtman Lubomír Franc.

Archeologický průzkum v trase dálnice do Hradce Králové začne po vytýčení stavby v terénu. Terénní část průzkumu potrvá v první části stavby zhruba šest měsíců, dalších devět měsíců se pak budou výsledky zpracovávat v laboratořích. Pokud se v letošním roce podaří zahájit i průzkum zbývajících dvou třetin plochy předpokládaných archeologických nalezišť, může se výzkum s ohledem na termín zahájení protáhnout až zhruba na rok. Roli také bude hrát, jak dlouhá bude zima, kdy výzkum nelze provádět.

Průzkum bude postupovat ve směru stavby od železniční trati Hradec Králové - Chlumec nad Cidlinou směrem k mimoúrovňové křižovatce s hlavní silnicí u Kuklen. Průzkum se zaměřuje přednostně na plochy, které jsou klíčové pro pokračování stavebních prací, tedy zejména mostní konstrukce, přeložky komunikací a podobně.

Archeologové při průzkumu odkryjí ornici až na geologické podloží, které má jinou strukturu a jsou v něm proto vidět zahloubené objekty. Ty pak odborníci vyberou po částech a vrstvách a průběžně zdokumentují. Nalezené předměty se odváží k laboratornímu zpracování a uložení do muzea. Celkové náklady na průzkum odhaduje předběžně Ředitelství silnic a dálnic na 25 milionů korun.

Foto Wikimedia Commons

Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře