Pondělí 15.duben 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Zahraničí a Náchodsko Zemřel Josef Škvorecký, náchodský rodák, který krátce působil i v Broumově

Zemřel Josef Škvorecký, náchodský rodák, který krátce působil i v Broumově

Email Tisk PDF
seznam článků
Zemřel Josef Škvorecký, náchodský rodák, který krátce působil i v Broumově
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Všechny strany

tank

Josef Škvorecký, spisovatel a vydavatel, rodák z Náchoda, který v úterý 3. ledna zemřel v kanadském Torontu, na začátku roku 1950 krátce působil jako učitel v Broumově. Z tohoto pobytu spisovatel vytěžil námět pro povídku Zákony džungle.

Škvoreckého pobyt v Broumově zmapoval Jan Meier ve své knize Broumovsko & literatura. Povídka Zákony džungle je autobiografická. Škvorecký, stejně jako hlavní postava Danny Smiřický, působil na broumovské měšťance (dnes Základní škola Hradební) a bydlel v klášterním bytě. Protože zde však trpěl zimou přestěhoval se nejdříve do hotelu a později do vily Josefa Ulricha na dnešní Masarykově třídě.

Škvoreckého broumovské působení se odrazilo i v textu jeho románu Mirákl, kde řeholní sestra Udelína vypráví, opět Dannymu Smiřickému, o zřízení takzvaného "koncentračního kláštera" v Broumově. Na Velikonoce roku 1950 byly po násilné policejní akci řeholníci soustředěni právě do broumovského kláštera. Mladý Škvorecký zde pobýval pouhých několik týdnů před velikonočními událostmi.

Dalším ohlasem Škvoreckého vztahu k Broumovu, o kterém se zmiňuje Jan Meier, je fotografie kaple na Hvězdě v jeho autobiografické knize Příběh neúspěšného saxofonisty.

S horolezeckými začátky spisovatele je spjatá stolová hora Ostaš u Police nad Metují. Jan Meier cituje Škvoreckého rozhovor pro časopis Stadion: "S horolezectvím jsem začínal na Ostaši. Nebyl jsem dobrým lezcem. Nevzpomínám si, že bych někdy lezl těžší cesty než trojky. Byl to nepříjemný pocit, když jsem na Ostaši nevěděl kudy kam, rozklepal jsem se a začaly mi strachem vibrovat nohy. Telegrafovat, jak říkají horolezci. Právě tam jsem poprvé spadl a houpal se na laně."

Josef Škvorecký se narodil v roce 1924 v Náchodě. Po zastavení příprav vydání knihy Tankový prapor v Československu se rozhodl zůstat v exilu a usadil se v kanadském Torontu. V roce 1971 společně s manželkou Zdenou založil nakladatelství '68 Publishers, ve kterém do počátku 90. let vydával české exilové autory a v Československu zakázaná díla. K jeho nejznámějším dílům patří zfilmovaný Tankový prapor, Prima sezóna, Příběh inženýra lidských duší či Mirákl.

Foto Josefa Škvoreckého Wikimedia Commons Jiří Hůlka

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře