Sobota 2.březen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Zahraničí a Náchodsko Trutnovští podnikatelé se inspirovali v Polsku

Trutnovští podnikatelé se inspirovali v Polsku

Email Tisk PDF
seznam článků
Trutnovští podnikatelé se inspirovali v Polsku
Strana 2
Strana 3
Všechny strany

pod1Česká podnikatelská mise uskutečnila v minulém týdnu poznávací cestu do polské Swidnice. Jejím hlavním cílem byla prohlídka Centra energetických technologií a návštěva firem Sonel a Cloos Polska.

"Výjezd byl součástí projektu Města Trutnov a Świdnica podporují podnikání, který se pomalu blíží svému naplnění," říká Veronika Svobodová, mluvčí Trutnova. "Polští partneři projektu záměrně vybrali pouze ryzí polské společnosti, nikoliv nadnárodní korporace, kterých v regionu působí také mnoho," dodává Svobodová.

Mezi nejvýznamnější tři zastávky jednoznačně patřila návštěva Centra energetických technologií, které funguje jako Sdružení svobodného podnikání, firmy Sonel, která se zabývá výrobou měřicích přístrojů pro testování bezpečnosti elektrických zařízení, a společnosti Cloos Polska vyvíjející robotická a automatická svářecí stanoviště. Cesty se mohli zúčastnit všichni zájemci o podnikání v Polsku či přímo v partnerském městě Świdnica. "Sbližování a poznávání podnikatelských podmínek je velkým přínosem celého projektu. Podnikatelé z obou stran hranice spolu mohou navzájem mluvit, a tak odstranit bariéru či strach ze vstupu na nový trh," vysvětluje hlavní přínosy projektu Ivan Adamec, starosta Trutnova. "Během setkání spolu řeší konkrétní problémy a zjišťují, že Češi a Poláci jsou si velmi podobní," míní starosta.

"Je pozoruhodné, jakou specializaci lze budovat na polské straně Krkonoš. Společnost Sonel, která se zabývá vývojem a výrobou vysoce kvalitních měřicích přístrojů pro testování bezpečnosti elektrických zařízení a instalací, je se svými výrobky úspěšná v celém světě," říká uznale Petr Přívratský, finanční ředitel ZPA Smart Energy. "Je to jasný důkaz, že i v regionech mohou působit společnosti, produkující vysokou přidanou hodnotu," upřesňuje Přívratský.

"Velmi mě zaujala společnost Cloos Polska, producent robotických a automatických svářecích stanovišť. Strojařsky vyspělá a moderní firma, kterou mohu zájemcům o tento obor k návštěvě doporučit," poznamenal Vladimír Strnádek, zástupce firmy REPROM zabývající se povrchovými úpravami materiálů. "Zajímalo mne ale i centrum energetických technologií, které je jedním z hlavních iniciátorů a propagátorů využití obnovitelných zdrojů energie a technologií v Polsku s více než 20 letou zkušeností. Je tam testováno 11 různých technologií pro výrobu elektřiny, tepla, chlazení, větrání a klimatizace i pro nízkoenergetické stavitelství. Účelem těchto zkoušek je poskytovat investorům a společnostem objektivní a ověřené údaje nezbytné k rozhodnutí o výběru zařízení a konkrétní technologie," vypráví své dojmy Strnádek a dodává, že výsledky výzkumu mohou být zajímavé i pro české společnosti.

"Projekt Města Trutnov a Swidnica podporují podnikání míří do finiše, zbývá zrealizovat několik posledních aktivit," zmiňuje Veronika Svobodová a upozorňuje, že 27. dubna proběhne v hotelu Horizont v Peci pod Sněžkou konference a setkání českých a polských podnikatelů působících v oblasti cestovního ruchu. Na Krkonošském veletrhu 1. a 2. května zaměřeného na bydlení bude možné najít i několik stánků podnikatelů z Polska. "V červnu se uskuteční poslední podnikatelská cesta do Polska," upozorňuje Svobodová s tím, že pozvánka s informacemi bude včas zveřejněna na webových stránkách Trutnova i na oficiálním facebookovém profilu.

pod3

obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře