Sobota 20.duben 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Zahraničí a Náchodsko Spolupráce Červeného Kostelce s partnerskými městy se opět prohloubila

Spolupráce Červeného Kostelce s partnerskými městy se opět prohloubila

Email Tisk PDF
seznam článků
Spolupráce Červeného Kostelce s partnerskými městy se opět prohloubila
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Všechny strany

20150725-183415-2 2V tomto roce se partnerská spolupráce Červeného Kostelce s městy Küsnacht, Ząbkowice Śląskie a nově i městem Uchte opět prohloubila a všechna města se znovu o malý krůček vzájemně přiblížila.

Po loňském roce, kdy jsme většinou my vítali delegace z těchto měst, se karta obrátila. První přišla pozvánka od švýcarského Küsnachtu, který otvíral nový hospic. Činnost tohoto zařízení je odlišná, než jsme zvyklí u nás, proto bylo setkání velkým přínosem.

Další setkání proběhlo na začátku července, kdy do Ząbkowic zavítali zástupci německého Uchte, aby společně oslavili deset let spolupráce. A jak jistě většina z vás ví, Uchte je společným partnerským městem jak Ząbkowic, tak i Červeného Kostelce. Proto jsme byli svědky vskutku pestré oslavy. Německé město ji pojalo jako "dřevěnou" svatbu, kterou slaví manželé po deseti letech trvání svazku. Při tomto setkání jsme mohli podrobněji naplánovat další společnou partnerskou návštěvu, a to v Uchte, která nás čekala od 24. do 26. července.

Základem tohoto setkání byl společný mezinárodní kemp mladých hasičů z německého "kraje" Niemburg. Na tomto setkání pořadatelé přivítali přátele z Dánska, Holandska, polských Ząbkowic a poprvé i z Červeného Kostelce. Pro našich pět mladých hasičů to byl zkušební výlet, a jak se v průběhu pobytu ukázalo, bohužel i velice krátký. Nicméně si naši mladí hasiči stihli zasoutěžit po boku polských kamarádů, se kterými vytvořili družstvo a snažili se obstát v konkurenci 1 300 dalších hasičů. Nutno říci, že po nejistých "krůčcích", které byly po příjezdu znát, si děti velice rychle zvykly a přizpůsobily se pestrému životu v kempu a i za nepříznivého počasí si pobyt pořádně užívaly. Déšť a silný vítr nebyl ve stanovém městečku ani trochu vítán, přesto dobrou náladu neodnesl.

Další část účastníků partnerské návštěvy se společně s vedením města Uchte seznamovala s fungováním města, které s dalšími městskými částmi čítá přes 13 800 obyvatel. V sobotním odpoledni jsme společně se zástupci polských Ząbkowic a hostitelů odhalili kámen přátelství, který se nachází u uchtecké radnice vedle kamene přátelství se Stolcem (obecní část Ząbkowic) a kamenem přátelství s francouzským městem Sourdeval. Při neoficiálních jednáních se hledaly možnosti vzájemné spolupráce, a jak se zdá, v oblasti školství a hasičských sportů jsme je i našli. Co je však z mého pohledu důležité, je fakt, že mladá generace má o spolupráci velký zájem a chce v ní pokračovat.

Další aktivitou, kterou město podporuje, je spolupráce místního Klubu českých turistů s polskou PTK. Polští turisté každoročně přijíždějí na setkání v době konání MFF společně se zástupci vedení města Ząbkowic. Letos toto setkání bylo více pracovní než obvykle. Jednali jsme o možné podpoře česko-polské spolupráce v oblasti obnovy hradu Vizmburk a ząbkowického hradu a také samozřejmě infrastruktury, jako je např. přístup k Vizmburku ze strany od Červeného Kostelce. Tato akce je značně finančně, ale i administrativně náročná. Přesto věříme, že se nám zamýšlené aktivity podaří úspěšně realizovat.

Foto Richard Bergmann, zdroj www.cervenykostelec.cz

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře