Úterý 23.duben 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Zahraničí a Náchodsko Propojení Česka a Polska je prioritou

Propojení Česka a Polska je prioritou

Email Tisk PDF
seznam článků
Propojení Česka a Polska je prioritou
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Všechny strany

konf5Starostové měst a obcí v česko-polském příhraničí, představitelé krajů i poslanci zákonodárných sborů ČR i PR vyzvali vlády obou zemí k dostavbě dopravní infrastruktury a k jejímu zařazení do prioritního seznamu aktivit pro období 2015 – 2020. Na odborné konferenci, která byla součástí projektu Města Trutnov a Świdnica podporují podnikání, se v pondělí 27. ledna 2014 všichni účastníci shodli na faktu, že tato investice spojující Česko s Polskem je základem pro budování trvalých ekonomických a společenských vazeb.

"Propojení regionů na obou stranách hranice je rozhodující pro jejich další rozvoj," prohlásil Ivan Adamec, starosta Trutnova. "Je třeba udělat vše pro to, aby se projekt dostavby S3 a R11 ocitl na hlavním seznamu úkolů pro financování z prostředků Connecting Europe Facility, a to bez ohledu na momentální problémy spojené se synchronizací aktivit na jednotlivých stranách," doplňuje Adamec. Na konferenci byl představen také projekt spojení tří velkých krkonošských turistických středisek.

Odborná konference s názvem Doprava a dopravní infrastruktura v česko-polském příhraničí je součástí širší spolupráce Trutnova a Świdnice při vzájemném podnikatelském propojování a rozvoji. Dopravní infrastruktura je zásadní pro další rozvoj regionu. Díky kvalitnímu a rychlému propojení české a polské strany dojde k zatraktivnění obou regionů nejen pro potenciální nové průmyslové investory, ale i pro ty stávající.

"Dostupnost je v dnešních ekonomických vztazích alfou a omegou dalšího rozvoje," upozornil Ivan Adamec. "Buď se nám podaří prosadit naši iniciativu a zasadit se o co nejrychlejší vybudování S3 Legnica – Lubawka a R11 Královec – Trutnov a tím zajistit další rozvoj obou oblastí, nebo budeme muset hledat alternativy," nevzdává se Adamec.

Kromě přímého ekonomického rozvoje má budování nové infrastruktury také dopad v turistickém odvětví. Dobrým příkladem může být projekt Úpa Expres 2020, který chce železnicí propojit tři velká turistická střediska, a to Pec pod Sněžkou, polský Karpacz a Špindlerův Mlýn. Těžištěm projektu je vytvoření ekologické, uživatelsky příjemné a přátelské infrastruktury, která propojí tři atraktivní horská střediska a zároveň zvýší dostupnost sportovních aktivit.

"Je velký předpoklad, že se železnice stane významný propojovacím prvkem mezi lokalitami a pomůže zvýšit turistický zájem o destinaci jako takovou," vysvětluje přínosy projektu František Kozel ze společnosti GW Train Regio. Ambiciózní železniční projekt je rozdělen do tří etap. V současné době je zpracována studie proveditelnosti 1. etapy ze Svobody nad Úpou do Pece pod Sněžkou. "Pro další etapy je nutné nalézt polské partnery a začlenit projekt do financování evropskými fondy," dodává Kozel.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře