Čtvrtek 13.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Zahraničí a Náchodsko Poslanci Jan Birke a Ivan Adamec jednali v Náchodě s polskou poslankyní Szymiec-Raczynskou o dopravě

Poslanci Jan Birke a Ivan Adamec jednali v Náchodě s polskou poslankyní Szymiec-Raczynskou o dopravě

Email Tisk PDF
seznam článků
Poslanci Jan Birke a Ivan Adamec jednali v Náchodě s polskou poslankyní Szymiec-Raczynskou o dopravě
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Všechny strany

st1V pondělí 13. dubna 2015 se v Náchodě sešli poslanci a starostové východočeských měst Náchoda a Trutnova Jan Birke a Ivan Adamec s polskou poslankyní Halinou Szymiec-Raczyńskou. Předmětem společného jednání byla doprava a především vzájemná informovanost o plánech obou sousedních zemí na jejím propojení.

Starosta Jan Birke v úvodu jednání informoval polskou kolegyni o aktuálním stavu investic do infrastruktury na české straně. "Dostavba dálnice D11 ve směru do Hradce Králové a dále na Jaroměř byla znovu obnovena v loňském roce, v roce 2017 bude pokračovat dále úsekem do Smiřic. V roce 2019 by měla být zahájena výstavba úseku R11 na polské hranice, čímž dojde k naplnění mezivládní dohody mezi ČR a Polskem," uvedl Jan Birke.

Starosta Trutnova Ivan Adamec ho doplnil: "Navzdory všem tvrzením o vzkříšení myšlenky obnovení tzv. Hitlerovy dálnice (severojižní větev R43 s přechodem u Dolní Lipky), které se v poslední době šíří především na polské straně, považujeme za jediné smysluplné řešení pokračování prací na propojení R11 a S3, tedy přes Královec."

Všichni přítomní se shodli na nutnosti urychlení dostavby a propojení české a polské dálniční sítě v navržené trase přes hraniční přechod Královec-Lubawka, tj. prostřednictvím dostavby dálnice D11 a navazující rychlostní komunikace R11. Vládní program s touto variantou počítá, výkupy pozemků na trase do Jaroměře pokračují a již dnes je vyřešeno více než 95 procent z nich. Na polské straně trvá priorita výstavby dálnice S3, jak informovala poslankyně Raczynská.

Ruku v ruce s těmito plány by mělo být i řešení zkapacitnění stávající komunikace přes Náchod, související výstavba obchvatu a dále rozšíření komunikaccí do Kudowy Zdrój a celého Kladska. To je také prioritou polské poslankyně Raczynske. Dle jejích slov na polské straně z důvodu nevyhovující infrastruktury začíná být velmi těžké podnikání ve výrobní sféře. Stejný problém řeší firmy i na české straně v Broumovském výběžku. Výstavba dálnic a zvýšení kapacity rychlostních komunikací je pro rozvoj a podporu podnikání v celém regionu nezbytná a vzájemně se nijak nevylučuje, ba naopak, doplňuje. I o tom budou na společném jednání již v toto měsíci jednat premiéři České a Polské republiky v Praze.

Poslankyně Raczynská uvedla, že Polská republika nemá v současné době zájem na rekonstrukci silnice č. 43 spojující hraniční přechod Boboszow - Dolní Lipka. Z jednání poslanců tedy vyplynulo, že Česko trvá na výstavbě R11 na Královec, myslí to naprosto vážně a společně s polskými kolegy na toto téma i nadále panuje vzájemná shoda.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře