Středa 19.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Zahraničí a Náchodsko Náchodská delegace se v Bruselu zúčastnila ceremoniálu Evropské město sportu 2014

Náchodská delegace se v Bruselu zúčastnila ceremoniálu Evropské město sportu 2014

Email Tisk PDF
seznam článků
Náchodská delegace se v Bruselu zúčastnila ceremoniálu Evropské město sportu 2014
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Všechny strany

sp1

Brusel je označován jako hlavní město Evropy a možná právě metropole Belgie je i zrcadlem celého tohoto geografického prostoru. 

Ne, nemám nyní na mysli zmenšenou "Evropu" s modely slavných staveb starého kontinentu choulící se v parku ve stínu blyštivých palic známého Atomia. Možná však právě u symbolu představovaném Atomiem - 165 miliardkrát zvětšené krystalové mřížce železa, můžeme začít spřádat nitky, ze kterých byla později utkána pomyslná vlajka Evropské unie. Projekt Atomia byl vytvořen u příležitosti Světové výstavy EXPO v roce 1958 a byl nadán životem jepičím - po skončení výstavy měl být demontován. Ztvárňoval belgickou - potažmo evropskou odvahu, důvěru v budoucnost i tvořivost jeho obyvatel. Atomium přežilo EXPO a udivuje svojí vizí další a další návštěvníky. Zůstává i Evropská unie navzdory aktuálním problémům, natruc skeptikům a pochybovačům. Idea evropské integrace je totiž  taková miliardkrát zvětšená krystalová mřížka, která nachází primární rovnováhu v navzájem na sebe působících silách.

Evropská integrace

Teprve poté, když panuje harmonie sil na atomární úrovni, lze takový prvek využít - k tvoření či  boření, dle přelétavých lidských priorit, jak nepoučitelné trpělivě poučují dějepisci. Zárodky evropské integrace se objevují po skončení druhé světové války a spočívají v hledání rovnováhy sil, stanovení společných cílů a upřednostnění toho, co lidskou civilizaci na evropském kontinentě spojuje. A současnost? Zmínili jsme Brusel jako hlavní město Evropy. Stejně jako jiná evropská velkoměsta, i zde spíše než jednotu, potkáváte různorodost. Společným jmenovatelem je snad pouze kosmopolitismus bulvárů a bočních uliček. Chladná administrativní centra s logy nadnárodních společností střídají pestrým ruchem pulsující průchody zdobené jen grafity. Elegantní obleky se mísí s arabskými šátky. Opatrně odstraňte slupku a z dužniny prýští lesk i bída moderního světa. Je vůbec možná nějaká integrace tak nesourodých celků jako jsou historické státy na mozaice politické mapy Evropy? Odpověď závisí, jakému druhu mediálního čtiva dotazovaný dává přednost, jaké jsou jeho osobní zkušenosti, zda jen tak sedí doma na gauči nebo sportuje...

Náchod jako inspirace

Město Náchod v jedné ze svých aktivit vsadilo na evropanství, které vás nezavede ani do kancelářských, ani do bočních uliček. Kam tedy? Na hřiště! Oblečení? Nejraději praktické, funkční a pohodlné, protože v tomto případě jde o sport a jeho podporu. Již podruhé se Náchoďané vydávají do Bruselu na pozvání asociace ACES. Důvod? Náchod je držitelem ocenění Evropské město sportu 2013 a nově bude pro ACES partnerem jeho aktivit pro oblast střední Evropy. Při pohledu do jednoho ze sálů Evropského parlamentu, kde se ceremoniál uskutečňuje, mi stále přichází na mysl ta obrovská kulturní a národnostní pestrost našeho kontinentu: Italové, Němci, Češi, Španělé, Francouzi, Portugalci, Bulhaři, Rumuni, Britové, Irové...Ti všichni vážili cestu, aby soupeřili ve sféře sportu a jeho nabídky pro veřejnost měst, která zastupují. Podporou sportu se město Náchod hlásí k evropské myšlence a hodnotám, které tělesná aktivita představuje již od časů prvních olympiád.

Nikoli jen prázdnými frázemi, ale konkrétní podporou pro mládežnický sport, udržováním a rozvojem veřejných sportovišť a plány, které mají počátek v získaném ocenění Evropské město sportu. Tento titul totiž město Náchod velmi zvýhodňuje při administraci žádostí o získání finanční podpory z různých zdrojů. Případná podpora a úspěšnost města Náchoda v těchto projektech by znamenaly i nové investice do našich veřejných sportovišť, vytvoření nových pracovních míst apod. Z toho důvodu i nadále město Náchod hodlá rozvíjet vztahy s asociací ACES - nově tedy jako její smluvní partner ve střední Evropě i jako inspirace pro další česká města.

"Velmi mě potěšilo, že na jednání zaznělo prohlášení delegace z Nymburka, kdy její členové poděkovali Náchodu za pomoc a podporu. A když jsme sestupovali sálem k pódiu, kde jsme převzali podepsanou smlouvu o spolupráci s asociací ACES, zazněl dlouhý potlesk od všech účastníků slavnostního ceremoniálu. Nebyl to potlesk pro mě či pro další členy městské rady, kteří tvořili naši náchodskou bruselskou výpravu. Byl to potlesk pro celý Náchod a jeho obyvatele. Jsme malou, ale respektovanou součástí velkého celku. A sjednotit obyvatele měst z mnoha zemí prostřednictvím sportu, taková prospěšná integrace je mi jako sportovci velmi blízká. Pevně věřím, že Náchod bude v následujícím období úspěšný i v navazujících projektech, které cílíme na další rozvoj náchodských sportovišť. Chápu sport jako účinný nástroj evropské integrace, jako univerzální komunikační prostředek. Možná se někde říká: Jdeme do Evropy. Jsem hrdý na to, že my v Náchodě do Evropy běžíme po tartanu sportoviště na Plhově, plaveme drahami krytého plaveckého bazénu, bruslíme do ní na zimním stadionu či jedeme na kolech po nových cyklostezkách. Náchod stále zůstává evropským městem sportu  2013 a díky podepsané smlouvě prohlubuje další spolupráci s asociací ACES," zdůrazňuje starosta Náchoda a poslanec PSP ČR Jan Birke.

Evropské hlavní město sportu je titul, kterým je každý rok označeno jedno z evropských měst. Po vzoru Evropského hlavního města kultury uděluje ACES (European Capital of Sport Association) tento titul již od roku 2001. Cílem projektu je ocenit důležitost sportu v daném městě a podpořit jeho další sportovní rozvoj.

Každý rok je vybráno jedno Hlavní město sportu (město s více než 499 999 obyvateli), dále několik Evropských měst sportu v kategorii City (města s 25 000 až 499 999 obyvateli) a také několik Evropských měst sportu v kategorii Town (do 25 000 obyvatel).

V roce 2012 byl titulem Evropské město sportu v kategorii City oceněn Liberec, o rok později získal titul Evropské město sportu v kategorii Town Náchod. V příštím roce se titulem Evropské město sportu budou ve svých kategoriích pyšnit Ostrava a Nymburk. 

Složení náchodské delegace na ceremoniálu ACES v prostorách Evropského parlamentu, Brusel, Belgie, 6. listopadu 2013: J. Birke - starosta, T. Šubert - I. místostarosta, I. Cvetanova - členka rady města, M. Jindra - člen rady města, M. Brát - člen rady města, J. Horáková - euromanažerka.

Foto Mirek Brát, zdroj www.mestonachod.cz

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře