Pondělí 15.duben 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Zahraničí a Náchodsko Mühlbergerovy dny vyvrcholí Česko-německou konferencí v UFFO

Mühlbergerovy dny vyvrcholí Česko-německou konferencí v UFFO

Email Tisk PDF
seznam článků
Mühlbergerovy dny vyvrcholí Česko-německou konferencí v UFFO
Strana 2
Strana 3
Všechny strany

mu1Josef Mühlberger je významný trutnovský rodák, spisovatel, jehož životním tématem se stalo porozumění mezi Čechy a Němci. Během válečných let byl za své postoje perzekuován, nebylo mu dovoleno publikovat a byl také vězněn. Ač mohl po skončení války v Trutnově zůstat, rozhodl se k dobrovolnému odchodu do Německa. Zbytek života se nadále věnoval česko-německým vztahům. Do němčiny přeložil například dílo Boženy Němcové nebo Jana Nerudy.

"Během září a října v Trutnově probíhá série akcí, které se věnují odkazu Josefa Mühlbergera. Tou organizačně nejnáročnější je bezesporu Česko-německá konference nazvaná Josef Mühlberger a jeho koncept česko-německého sblížení, která se uskuteční 8. října v Uffu," upozorňuje na zajímavou akci Ivan Adamec, starosta Trutnova a dodává, že událost je volně přístupná veřejnosti.

"Konference má doslova hvězdné obsazení. Přednášet tu budou badatelé a historici z celých Čech, ale i Německa," prozrazuje organizátorka konference Eva Hrubá. Do Trutnova tak dorazí např. Dr. Raimund Paleczek, ředitel Sudetoněmeckého archivu v Mnichově, Dr. Susanne Lange-Greve, spisovatelka a literární historička nebo PhDr. Zdeněk Mareček, Ph.D., germanista z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně či PhDr. Václav Petrbok, Ph.D. z Ústavu pro českou literaturu AV ČR. "Velmi si vážíme toho, že záštitu nad celým projektem Josef Mühlberger – významný trutnovský rodák převzal starosta města Trutnova Ivan Adamec," dodává Hrubá.

Václav Petrbok z Akademie věd ČR bude přednášet o literárně-vědních zájmech Josefa Mühlbergera, které se týkají česko-německých vztahů. "Je známo, že vedle dějin německy psané literatury v českých zemích je Josef Mühlberger autorem i srovnávacích studií o vztazích obou literatur a stručných dějin literatury české," uvádí Petrbok.

V rámci konference budou vyhlášeny výsledky studentské překladatelské soutěže, ve které studenti překládali z němčiny do češtiny dosud nepřeloženou povídku Josefa Mühlbergera. "Máme radost, že odborná porota mohla vybírat z osmnácti soutěžních prací, které zaslali žáci ze všech gymnáziíí regionu Trutnov," říká Eva Hrubá. V rámci konference bude také možné zhlédnout ve foyeru Uffa výstavu o životě a díle Josefa Mühlbergera.

Součástí celé akce věnované Josefu Mühlbergerovi bude ve čtvrtek 8. října 2015 ve 14:30 hodin odhalení spisovatelovy pamětní desky na budově ZUŠ (bývalé německé gymnázium, kde Josef Mühlberger studoval) ve Školní ulici. "Pamětní desku odhalíme symbolicky společně s našimi vzácnými hosty z německých partnerských měst Trutnova, starostou Lohfeldenu panem Michaelem Reuterem a zástupkyní vrchního starosty Würzburgu paní Marion Schäfer-Blake," doplňuje starosta Ivan Adamec.

Pořadateli konference jsou Paměť Krkonoš, z. ú., Společnost Německo-českého porozumění Trutnov – Krkonoše, z. s., Trutnovský literární klub, z. s. a Sudetendeutsches Institut e. V., ve spolupráci se Státním okresním archivem v Trutnově a městem Trutnovem, za finanční podpory Česko-německého fondu budoucnosti, města Trutnova a soukromých subjektů.

obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře