Středa 19.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Zahraničí a Náchodsko Místostarostové Miroslav Brát a Ing. Jan Čtvrtečka navštívili slovenské město Partizánske

Místostarostové Miroslav Brát a Ing. Jan Čtvrtečka navštívili slovenské město Partizánske

Email Tisk PDF
seznam článků
Místostarostové Miroslav Brát a Ing. Jan Čtvrtečka navštívili slovenské město Partizánske
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Všechny strany

f a 4243 16852502Na pozvání primátora města Partizánske doc. PeadDr. Jozefa Božika, PhD. navštívili místostarostové Náchoda Miroslav Brát a ing. Jan Čtvrtečka toto slovenské město, které je zároveň sídlem stejnojmenného okresu v Trenčínském kraji. Cílem setkání bylo definování základních rysů spolupráce mezi oběma městy, které by na podzim tohoto roku potvrdila smlouva o partnerství.

Partizánske je v současnosti více než dvacetitisícové město, jehož vznik a rozvoj v první polovině 20. století a letech následujících úzce souvisel s rozvojem obuvnického průmyslu. Dodnes zde výrazně rezonuje i odkaz průmyslníka Jana Antonína Bati. Blízkost společné česko-slovenské státní hranice orientuje Partizánske zcela přirozeně na rozvoj partnerských vztahů právě s regiony v České republice. Název města pochází z roku 1949 a upomíná na výraznou roli, kterou zdejší obyvatelé přijali v boji pro nacizmu v době Slovenského národního povstání. Samospráva města Partizánske v čele s primátorem Božikem provádí řadu dynamických změn a model zdejší angažovanosti obyvatel v životě města je nyní velmi inspirativní i pro ostatní regiony a sídla na Slovensku.

"V rámci diskuze s panem primátorem jsme objevili řadu společných témat budoucí spolupráce. Jednalo by se zejména o oblast školství, kultury i sportu. V plánu máme i vzájemné výměnné pobyty dětí z našich základních škol cílené i na jazykové dovednosti, protože například slovenština zní našim dětem již příliš vzdáleně, a to je určitě škoda," říká místostarosta Ing.Jan Čtvrtečka a dodává, že prvním krokem k lepšímu pochopení slovenštiny jsou originální česko-slovenské slovníky, které ze Slovenska do Náchoda přivážejí jako milý a originální dárek.

Schválení konceptu partnerské smlouvy mezi městem Partizánske a Náchodem je samozřejmě v gesci městského zastupitelstva, na jehož jednacím stole by se text smlouvy měl objevit na jaře tohoto roku. "Od navázaného partnerství s městem Partizánske si slibujeme i vzájemný profit ve sféře společných projektů a mikroprojektů z fondů Evropské unie. Detaily budou projednávány na dalším setkání, které se uskuteční v Náchodě. Oplatili jsme panu primátorovi Božikovi jeho srdečné přijetí a jménem starosty Jana Birke jsme ho pozvali k návštěvě našeho města," komentuje budoucí kroky v kontextu partnerství Náchod - Partizánske místostarosta Miroslav Brát.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře