Pondělí 26.únor 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Zahraničí a Náchodsko Mezinárodní projekt 4-Europe opět v Trutnově

Mezinárodní projekt 4-Europe opět v Trutnově

Email Tisk PDF
seznam článků
Mezinárodní projekt 4-Europe opět v Trutnově
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Všechny strany

Trutnov 2010Projekt partnerských měst, německé obce Lohfelden, českého Trutnova, španělského Alcalá la Real a rakouského Bergu im Drautal, 4-Europe, se po pěti letech vrací do Trutnova. Studenti a mladí lidé ze Španělska, Německa a Rakouska stráví celý příští týden v Trutnově a jeho okolí. Starat se o ně budou studenti a absolventi trutnovského gymnázia.

"Letos jsem se poprvé octla v roli organizátora a je to podle mě cenná zkušenost. Doufám, že si to užijeme jak my, tak ostatní účastníci ze zahraničí," říká Karolína Kosařová, účastnice projektu. Student Tomáš Jirka se projektu účastní už popáté. "Těším se, že potkám nové lidi, ale zároveň i pár starých přátel," dodává.

Jednou z výhod této mezinárodní spolupráce je, že studenti mohou každý rok strávit týden v jednom z měst a poznávat jinou kulturu, životní styl, zvyklosti, ale také navazovat nové vztahy nebo získávat životní zkušenosti. Hostitelské země se totiž v pořádání projektu střídají. Minulý rakouský ročník byl zaměřen na sport, předminulý v Německu pak na ekologii. Letošní program projektu se ponese v duchu názvu "Traditions 4-Europe".

"Mladí lidé se seznámí nejen s tradicemi našeho regionu jako je pletení košů z proutí, plstění ovčí vlny, drátování, tkaní či včelařství, ale v rámci exkurze do Krkonoš také poznají typickou krkonošskou krajinu včetně její historie i současného využití. Navštíví i harrachovské sklárny a doly, také zaniklou obec Sklenářovice," přibližuje program příštího týdne Blanka Neubergová, garant projektu. Večerní program je věnován prezentacím o jednotlivých zemích očima jiného národa.

Studenti a absolventi trutnovského gymnázia se na programu aktivně podílejí, a na týden se tak stanou organizátory, průvodci, překladateli nebo i redaktory či kameramany. "Projekt je financován z evropského programu Erasmus+, ale nemá jen vzdělávací charakter. Jeho cílem je také navázat přátelské vztahy mezi mladými lidmi z různých zemí a prohloubit spolupráci mezi těmito evropskými městy. Pro město Trutnov je ctí takový projekt hostit a podpořit," vysvětluje další výhody 4-Europe trutnovský starosta Ivan Adamec.

Během celého týdne budou účastníci projektu své zážitky a poznatky zaznamenávat a zpracovávat. Výstupy projektu budou veřejně prezentovány v sobotu 25. července od 16 hodin v aule České lesnické akademie. "Věřím, že na závěrečný večer dorazí široká veřejnost. Je to ideální příležitost poznat, jak naše město vidí tři různé národnosti mladých lidí," uzavírá Ivan Adamec.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře