Úterý 23.duben 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Zahraničí a Náchodsko Martin Lanži z římsko-katolické farnosti v Broumově o slavnosti, na které ve Vatikánu Dominik Duka převzal od papeže kardinálské symboly

Martin Lanži z římsko-katolické farnosti v Broumově o slavnosti, na které ve Vatikánu Dominik Duka převzal od papeže kardinálské symboly

Email Tisk PDF
seznam článků
Martin Lanži z římsko-katolické farnosti v Broumově o slavnosti, na které ve Vatikánu Dominik Duka převzal od papeže kardinálské symboly
Strana 2
Strana 3
Všechny strany

Martin1

Administrátor římsko-katolické farnosti v Broumově Martin Lanži byl přítomen slavnosti, na které ve Vatikánu 18. února současný pražský arcibiskup a královéhradecký rodák Dominik Duka převzal od papeže Benedikta XVI. kardinálské symboly.

Dominik Duka vedl královéhradeckou diecézi téměř 12 let. Byl 24. biskupem hradeckým a je teprve třetím v celé historii zdejší diecéze, který od papeže získal hodnost kardinála. Před ním nosil červené kardinálské roucho Karel Kašpar v roce 1935, před ním na začátku 19. století ještě Maria Tadeáš, hrabě z Trautmannsdorfu. Na slavnost do Říma provázela Dominka Duku necelá tisícovka českých věřících. A Martin Lanži z farnosti v Broumově byl mezi nimi:

Zúčastnil jste se slavnosti přijetí Dominika Duky do kardinálského sboru?

Ano, měl jsem tu možnost zúčastnit se bohoslužby v bazilice sv. Petra ve Vatikánu. Měli jsme zajištěné vstupenky na oba dny, i na sobotu, kdy proběhl samotný obřad kreace (stvoření) kardinála. Viděli jsme Svatého otce i pana kardinála Duku. Měl jsem to štěstí, že jsme se setkali přímo před bazilikou, což bylo takové osobní a neplánované setkání. Plánované gratulace potom probíhaly v aule Pavla VI., kde bylo několik kardinálů, každý tam měl svůj prostor, kde přijímal gratulace. Viděl jsem tam ministra zahraničí Schwanzenberga, Angela Sodana, což je děkan kardinálského sboru a bývalý státní sekretář za Jana Pavla II., a spoustu dalších.

Jak jste cestoval do Říma?

Byla možnost jet autobusem nebo letět letadlem. Já byl nakonec ve skupině, která letěla z Prahy, odkud letěla tři letadla a jedno potom z Brna. V našem letadle byli lidé z Moravy, z Ostravska. Ptal jsem se těch lidí, proč cestují do Říma a všichni říkali, že taková možnost není každý den.

Co znamená, že kardinál Dominik Duka dostal se jmenováním od papeže ke správě chrám sv. Marcelina a Petra v Římě?

To vyplývá z historie. Znamená to, že když je v Římě, tak tam slouží mši svatou. Je to takový maličký milý kostel, dokonce ho jako kardinál spravoval pozdější papež z 19. století Pius IX. Není bez zajímavosti, že Dominik Duka převzal hodnost kardinála poměrně brzo, po dvou letech od svého jmenování pražským arcibiskupem, v čemž vatikánologové čtou, že Dominik Duka má velkou podporu ve Vatikánu a u Svatého otce. Toto jmenování se vnímá, že by mohl být takovým poradcem pro komunikaci se světem s českým pohledem.

Jak prožíval samotný Dominik Duka své jmenování?

Bylo na něm vidět, že má radost a že si to v dobrém slova smyslu užívá. Sám řekl, že je to něco nesdělitelného. Je to velké vyznamenání pro českou, ale i královéhradeckou církev.

Foto Aneta Maclová

obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře