Neděle 23.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Zahraničí a Náchodsko Evropský parlament projednává zprávu, která obhajuje těžbu břidlicového plynu

Evropský parlament projednává zprávu, která obhajuje těžbu břidlicového plynu

Email Tisk PDF

parlament

Výbor pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin Evropského parlamentu (ENVI) vypracoval návrh zprávy s názvem Dopady činností spojených s těžbou břidlicové ropy a plynu na životní prostředí, která obhajuje těžbu a průzkum břidlicového plynu, problému, v poslední době hodně skloňovanému nejen na Broumovsku.

Podle informace PR konzultantky společnosti Grayling Máji Ošťádalové hlavní body návrhu zprávy představil 2. dubna ve Varšavě poslanec Evropského parlamentu za Polsko a člen výboru Boguslaw Sonik. Dnes, 10. dubna, by se v Evropském parlamentu s obsahem návrhu zprávy měli seznámit členové ENVI.

Návrh zprávy zdůrazňuje výhradní právo členských zemí využívat své vlastní zdroje energie, ale také upozorňuje na důležitost nejosvědčenějších postupů a transparentnosti. Vyzývá jednotlivé vlády, aby zrevidovaly svá existující nařízení s cílem vhodným způsobem řešit těžbu netradičních zdrojů.

„Nechci, aby se debata o tomto problému stala prostorem pro emoce a různé nepravdivé vize," uvedl Sonik ve Varšavě během představení návrhu zprávy. „Potřebujeme diskusi, která je založena na dostupných faktech vycházejících mimo jiné z polské zkušenosti."

Zpráva uvádí, že snižování dopadů hydraulického štěpení na životní prostředí vyžaduje stálé sledování bezpečnostních požadavků a využití nejosvědčenějších postupů. Pokud jde o ochranu vod, zvláštní pozornost bude podle návrhu nutná v oblastech se zásobami termálních a minerálních vod. Zpráva se zmiňuje o tom, že množství vody použité během procesu hydraulického štěpení se zásadně neliší od množství vody používané při jiných průmyslových činnostech.

Podle Sonika životnímu prostředí neškodí samotná těžba, ale „chyby spojené s použitím technologií". Je přesvědčen, že 10 - 50% vody použité při těžbě lze recyklovat. Proto návrh zprávy podporuje vypracování přísných požadavků na bezpečnost a zavedení technických postupů, které umožní rychle reagovat na nečekané situace. K dopadu na krajinu Sonik uvedl, že jde pouze o „dočasný stav". „Musíme bojovat proti mýtům, podle nichž má těžba trvalý dopad na krajinu, těžební věže například zmizí po třech měsících," zdůraznil polský poslanec EP a člen ENVI.

Návrh zprávy Dopady činností spojených s těžbou břidlicové ropy a plynu na životní prostředí bude v Evropském parlamentu prezentován dnes, diskuse se uskuteční 25. dubna. Připomínkovaná zpráva by měla být na programu červnové schůze Evropského parlamentu.

Foto Wikimedia Commons

Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře