Sobota 24.únor 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Zahraničí a Náchodsko Delegace ze Zakarpatské Ukrajiny navštívila Náchod

Delegace ze Zakarpatské Ukrajiny navštívila Náchod

Email Tisk PDF
seznam článků
Delegace ze Zakarpatské Ukrajiny navštívila Náchod
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Všechny strany

5869Mezi Královéhradeckým krajem a ukrajinskou Zakarpatskou oblastí existuje oficiální partnerství vyjádřené Memorandem o spolupráci.

"Memorandum o spolupráci mezi Královéhradeckým krajem a Zakarpatskou oblastí znamená obnovení přátelství s regionem, který je nám blízký nejen svou kulturou, ale se kterým nás spojují i desítky let společné historie," řekl hejtman Jiří Štěpán. V rámci partnerství vyšších samosprávných celků má zájem na partnerství ve smyslu "město - město" ukrajinský Ťačiv, jehož delegace, ve které nechyběl starosta města Ťačiv pan Kovač, pan Golubka - poslanec Ťačivského okresu či paní Dotsenko, předsedkyně Regionálního ukrajinského spolku ve Východních Čechách, navštívila Náchod. Delegace byla přijata v prostorách obřadní síně náchodské radnice místostarosty Miroslavem Brátem a Ing. Janem Čtvrtečkou.

"Prezentovali jsme našim ukrajinským hostům historické prostory náchodské radnice, navštívili s nimi expozici věnovanou náchodskému rodákovi architektu Letzelovi i interiéry Městského divadla dr. Čížka. Při společném rozhovoru jsme se dotkli i témat, která jsou společná jistě všem evropským samosprávám. Mezi tato témata patří například nakládání s odpady či rozvoj městské infrastruktury," říká místostarosta Čtvrtečka.

Starosta města Ťačiv pan Kovač deklaroval zájem navázat s Náchodem partnerskou spolupráci. S mandátem od náchodské městské rady pocestuje v červnu na Zakarpatskou Ukrajinu místostarosta Miroslav Brát. Jeho úkolem je na místě ověřit a sumarizovat možnosti případné partnerské spolupráce mezi Náchodem a Ťačivem.

"Mojí představou je, že předložím kolegům radním ucelené písemné a obrazové materiály ze Zakarpatské Ukrajiny, které by pak posloužily městské radě pro další rozhodování o možném partnerství mezi městy, jehož stvrzením by mohla být smlouva o partnerské spolupráci ve znění těch dokumentů, jež máme uzavřeny s našimi stávajícími partnerskými městy v Lotyšsku, Německu, Slovensku a Polsku. Jako velmi zajímavé se v kontextu Ťačivu jeví možnost opřít naše budoucí kontakty o memorandum mezi Královéhradeckým krajem a Zakarpatskou oblastí. Navzdory tomu, že Ukrajina není součástí EU, nemuselo by to znamenat uzavření cesty k případným společným projektům mezi Ťačivem a Náchodem. Mám tím na mysli zacílení na externí finanční zdroje typu nadnárodního programu Interreg Danube, dále Mezinárodní visegrádský fond, komunitární programy, Program U-Lead with Europe či Program Východního partnerství pro kulturu a kreativitu," vysvětluje místostarosta Brát, v jehož gesci je agenda partnerských měst a zahraniční vztahy.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře