Pondělí 24.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Zahraničí a Náchodsko Delegace z Nového Města nad Metují odjela do rumunského Gerníku

Delegace z Nového Města nad Metují odjela do rumunského Gerníku

Email Tisk PDF
seznam článků
Delegace z Nového Města nad Metují odjela do rumunského Gerníku
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Všechny strany

banat1

Delegace z Nového Města nad Metují v pátek odjela do rumunského Gerníku, který je od minulého roku partnerskou obcí, a se kterým již šest let spolupracuje novoměstská základní škola Komenského. Ve výpravě je 26 dětí se svými pedagogy, zdravotní sestra, zástupci města a muzea.

Gerník je největší z šesti českých vesnic v rumunském Banátu, která jako jediná z nich má i vlastní obecní úřad. "Letos je společnou prací našich a gernických dětí zpracování malé publikace, která bude obsahovat nasbírané informace, co naši krajané v Rumunsku zpracovávají z přírody a jak to dále využívají. Každá informace bude mít zdroj, jméno osoby, která ji poskytla, obec, jména dětí, které ji zpracovaly, fotku produktu nebo osob, které k této informaci náleží," popsala před odjezdem činnost dětí zástupkyně ředitele školy Irena Kupková.

Cesta do Gerníku je již šestá v rámci mezinárodního projektu Děti dětem, který podpořilo jak vedení Nového Města nad metují, tak i Královéhradecký kraj a řada sponzorů.

"Chci touto cestou poděkovat všem, kteří náš projekt podporují a bez jejichž přispění bychom ho nemohli uskutečnit. Finančně nás podpořili Město Nové Město nad Metují, Královéhradecký kraj,firmy Petruželka s.r.o., Bauch a Navrátil s.r.o. či sklenářství Valášek. Zároveň děkuji firmám Verner s.r.o., Veba Broumov a Choceňská mlékárna, které nás vybavily věcmi na cestu a dary pro krajany. Zařízení pro seniory Oáza nám zase pomohlo sehnat několik invalidních vozíků, o které jsme byli požádáni. Průměrný věk obyvatel českých vesnic v rumunském Banátu je velmi vysoký, jelikož mladí odcházejí do Čech a stařečkové zde zůstávají. Děkuji za tuto pomoc paní místostarostce, která nám pomohla toto přání gernických zprostředkovat s Oázou a paní ředitelce Oázy Rohulánové, která vše zrealizovala. Velký dík patří firmě Hartmann Rico Chvalkovice, která každoročně daruje obvazový a zdravotnický materiál a Královéhradecké lékárně, která věnuje základní léky. Nakonec velké poděkování vám všem, kteří jste přispěli do sbírky oblečení, sportovních věcí a obuvi. Velmi si vážíme podpory vás všech. Věci se dostanou přímo do rukou těch, kteří tuto pomoc potřebují," měla dlouhá slova díků Irena Kupková.

Foto z loňské cesty do Rumunska - archiv Základní školy Komenského Nové Město nad Metují.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře