Pátek 19.duben 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Zahraničí a Náchodsko Čeští a polští hasiči spolupracují již přes půl roku

Čeští a polští hasiči spolupracují již přes půl roku

Email Tisk PDF
seznam článků
Čeští a polští hasiči spolupracují již přes půl roku
Strana 2
Strana 3
Všechny strany

has1Již sedmý měsíc spolupracují hasiči z Červeného Kostelce s hasiči z polského města Ząbkowice Śląskie. V rámci projektu Rozvoj spolupráce hasičských sborů na česko - polském příhraničním území již absolvovali dva jazykové semináře, dva vícedenní kurzy práce ve výškách a nad volnou hloubkou, společné cvičení s tématem dopravní nehody s ekologickou havárií a jejich "přípravky" se zúčastnily velké soutěže pro mladé hasiče. Na podzim jsou naplánovány besedy ve školách či další jazykový seminář.

Spolupráce českých a polských hasičů, kterou má podpořit evropský projekt Rozvoj spolupráce hasičských sborů na česko - polském příhraničním území, je zhruba v polovině. Čeští a polští hasiči si dle předem připraveného harmonogramu rozdělili pořádání řady aktivit umožňující vzájemné dorozumění, efektivnější pomoc potřebným a také např. osvětu na školách.

Projekt zahájil 12. dubna 2014 úvodní jazykový seminář v Červeném Kostelci. V započatém studiu pokračovali hasiči 24. května. To samé pořádala i polská strana v druhé polovině října a v listopadu. Je důležité poznamenat, že výstupem spolupráce nebudou jen výše nabyté znalosti, ale také česko - polský a polsko - český slovník nejčastějších záchranářských frází.

Jedním z nejdůležitějších bodů vzájemné spolupráce jsou společné kurzy a cvičení. Za sebou již mají čeští i polští hasiči kurz práce ve výškách a nad volnou hloubkou uskutečněný v červnu a září. Dále se pokračovalo seminářem na téma Odstraňování ekologických havárií a společným cvičením zásahu u dopravní nehody s ekologickou havárií, a to o víkendu 10. a 11. října v kempu Brodský. Na jaro jsou připraveny nácviky zásahů u povodní, požárů a technické pomoci.

Součástí spolupráce je také práce s dětmi a mladými hasiči. 7. května byla uspořádána soutěž mladých hasičů na Bohdašíně. Zúčastnily se jí desítky mladých nadšenců z celé ČR, ale také samozřejmě z Polska. To samé pořádá v rámci projektu i polská strana. Od listopadu 2014 do března 2015 se navíc hasiči chystají do škol, kde se svou prací seznámí mladou generaci.

Projekt by měl také dopomoci české i polské straně k lepšímu technickému vybavení. Jak u polského, tak i českého partnera projektu již proběhla výběrová řízení na nová hasičská auta. Dále již město Červený Kostelec zakoupilo pro své hasiče technické vybavení potřebné pro zásahy, jako např. nafukovací člun, nafukovací norné stěny, čerpadlo, sorpční chemickou soupravu, protipovodňové pytle a sorbenty.

Zdroj www.cervenykostelec.cz

obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře