Sobota 20.duben 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Zahraničí a Náchodsko Česko-polský program finančně vstoupil do své závěrečné čtvrtiny

Česko-polský program finančně vstoupil do své závěrečné čtvrtiny

Email Tisk PDF
seznam článků
Česko-polský program finančně vstoupil do své závěrečné čtvrtiny
Strana 2
Strana 3
Všechny strany

vrch1Operační program přeshraniční spolupráce Česká republika – Polská republika je svým rozsahem největší z pěti obdobně koncipovaných programů realizovaných v období let 2007-2013 na území České republiky. Tato skutečnost ostatně odpovídá i faktu, že společná hranice obou států je zdaleka nejdelší. Dohromady obě partnerské země složily alokaci finančních prostředků použitelných pro spolufinancování společných aktivit ze strukturálních fondů ve výši téměř 220 mil. EUR.

Program je v rámci ČR specifický i tím, že jako u jediného přeshraničního programu jsou všechny rozhodující programové instituce (tzn. Řídící, Platební a certifikační i Auditní orgán), které jsou partnery pro příslušné útvary Evropské komise, umístěny na jejím území.

"Díky velmi dobré partnerské spolupráci na všech úrovních implementace programu se od samotného počátku daří velice dobře naplňovat původní cíle programu a ve všech srovnáních z pozice Evropské komise se program pohybuje na samém vrcholu," řekl Jiří Horáček, ředitel odboru evropské územní spolupráce. K dnešnímu datu je z pohledu využití finančních prostředků v poslední čtvrtině (projektovým partnerům v obou zemích již bylo proplaceno 164,5 mil. EUR). Při započtení zálohových plateb je pravidlo n+2 pro rok 2014 již nyní splněno na 98,3 procent. "Splnění této povinnosti do konce roku bude zcela jistě naplněno," ujistil Horáček.

Ministerstvo pro místní rozvoj ve spolupráci s Centrem pro regionální rozvoj připravilo vzorové mapy projektů dle jednotlivých programů přeshraniční spolupráce. Každá mapa obsahuje dvanáct projektů, které jsou ukázkou toho, jak přeshraniční spolupráce může vypadat a jaké nepřeberné množství aktivit lze podpořit.

V souvislosti s výše uvedeným pořádá ministerstvo speciální letní propagační akci, která postupně probíhá v sítí regionálních rádií podle jednotlivých pohraničních oblastí. V případě česko-polského programu vyvrcholí dnes v sobotu 2. srpna ve Vrchlabí. Veřejnosti budou poutavou a populárně naučnou formou představeny úspěšné projekty, své dovednosti předvedou hasiči, mluvit se bude o projektech Krkonošského národního parku. Návštěvníci se budou moci dále seznámit s českou a polskou kuchyní, krajovými specialitami a lidovým folklórem. Součástí akce bude rovněž vystoupení Gábiny Goldové, Josefa IX a pěveckého sboru Hron.

Mapa ke stažení.

obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře