Čtvrtek 13.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Zprávy Zahraničí a Náchodsko Česko-polská spolupráce přinesla červenokosteleckým hasičům nový vůz a hasičské vybavení

Česko-polská spolupráce přinesla červenokosteleckým hasičům nový vůz a hasičské vybavení

Email Tisk PDF
seznam článků
Česko-polská spolupráce přinesla červenokosteleckým hasičům nový vůz a hasičské vybavení
Strana 2
Strana 3
Všechny strany

hass1Více jak rok trvající projekt spolupráce českých a polských hasičů je u konce. Výsledkem je řada cenných zkušeností, několik školení, ať už dovednostních, tak jazykových, besedy se školáky, česko-polský a polsko-český hasičský slovník a především dva nové hasičské vozy a hasičské vybavení v ceně přesahující 200 tisíc korun.

Projektu "Rozvoj spolupráce hasičských sborů na česko-polském příhraničním území" (Operační program přeshraniční spolupráce Česká republika – Polská republika 2007–2013, oblast podpory 1.3 Prevence rizik) se zúčastnili hasiči z Červeného Kostelce a polského partnerského města Tarnów. Spolu od dubna roku 2014 absolvovali řadu aktivit, kterými utužili vzájemnou spolupráci a při nichž získali řadu cenných informací, které budou moci využít při své budoucí činnosti.

Jednou z nejcennějších součástí projektu byla dvě školení pro hasiče a další pracovníky integrovaného záchranného systému (lékařská pohotovost, policie) – všichni zúčastnění se naučili, jak odstranit ekologickou havárii, jak využívat moderní techniku a metody zásahů a procvičili si práci ve výškách a nad volnou hloubkou. Výhodou těchto školení bylo, že hasiči museli spolupracovat mj. i s polskými kolegy, čímž si procvičili komunikační dovednosti.

Čeští a polští hasiči se setkávali také na společných besedách, na kterých prezentovali dětem a mládeži základní pravidla požární ochrany a ochrany životního prostředí. A příhraniční hasičská spolupráce proběhla také v mládežnické, soutěžní kategorii: mladí hasiči si spolu zazávodili na soutěžních akcích.

Dalším hodnotným výstupem česko-polské spolupráce je česko-polský a polsko-český slovník nejčastěji používaných frází a slov v dané oblasti. Aby byla prolomena jazyková bariéra, absolvovali hasiči také několik jazykových kurzů.

A aby toho nebylo málo, díky spolupráci hasičských sborů obou příhraničních měst získají obě strany po jednom hasičském automobilu. Město Červený Kostelec jako vedoucí partner tohoto projektu zakoupilo technický požární automobil Mercedes Benz Sprinter a polský partner, Gmina Ząbkowice Śląskie, jeden střední požární automobil. V rámci projektu bylo také pořízeno vybavení potřebné pro ekologické havárie a povodně (nafukovací člun, norné stěny, čerpadlo, protipovodňové pytle apod.).

Foto archiv červenokosteleckých hasičů, zdroj www.cervenykostelec.cz

obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře