Pondělí 15.duben 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Ekonomika Práce Zahraniční společnosti mají zájem o geologický průzkum zásob plynu na Trutnovsku a v Broumovském výběžku. Města s tím nesouhlasí

Zahraniční společnosti mají zájem o geologický průzkum zásob plynu na Trutnovsku a v Broumovském výběžku. Města s tím nesouhlasí

plynV televizi a v denním tisku proběhla informace, že úředníci Ministerstva životního prostředí (MŽP) povolili zahraničním těžařským společnostem geologický průzkum v některých lokalitách, zda se v nich nachází ložiska ropy a břidlicového plynu. Jedním z těchto území je i Trutnovsko a Broumovský výběžek. Města v tomto regionu však s rozhodnutím nesouhlasí.

MŽP zdůvodnilo svůj souhlas tím, že se zatím jedná pouze o geologický průzkum, což automaticky neznamená, že zde bude povolena těžba plynu. Toto rozhodnutí však dosud není pravomocné. Průzkum má kromě geofyzikálních měření a rešeršních prací znamenat také umístění blíže nespecifikovaného množství průzkumných vrtů, které se od těžebních vrtů nemusí příliš odlišovat. "Protože už v nich jako starostové dotčených měst a obcí spatřujeme významná rizika a negativní dopady, podali jsme proti předmětnému rozhodnutí rozklad," upřesňuje situaci starosta Náchoda Jan Birke.

Město Broumov a odbor životního prostředí obdržely  21. října 2011 žádost MŽP o stanovisko k žádosti společnosti Basgas Energia Czech s.r.o. o stanovení průzkumného území Trutnovsko pro vyhledávání ropy a zemního plynu. Podle informací uvedených v žádosti MŽP navrhované území leží v okresech Náchod a Trutnov v katastrálních územích 33 obcí, jeho plocha je asi 777 km2.

Podle slov vedoucí odboru životního prostředí v Broumově Marcely Žouželkové je zdrojem informací o možných negativních dopadech průzkumu vlastní pátrání v oblastech, kde obdobná těžba probíhá. Město Broumov i odbor životního prostředí proto vyjádřily 29. listopadu 2011 nesouhlas se stanovením průzkumného území Trutnovsko pro vyhledávání ropy a zemního plynu.

Přes nesouhlas devíti měst a obcí a všech pěti dotčených orgánů státní správy MŽP průzkumné území Trutnovsko stanovilo rozhodnutím z 9. prosince 2011. Přestože rozhodnutí bylo doručeno obcím těsně před Vánoci, většina obcí a měst jako účastnici řízení podalo v 15denní odvolací lhůtě proti tomuto rozhodnutí rozklad, což má za důvod, že rozhodnutí nenabylo právní moci a je nyní vše na doporučení rozkladové komise a následně na rozhodnutí ministra životního prostředí.

Město Broumov v rozkladu navrhuje, aby žádost o stanovení průzkumného území Trutnovsko pro vyhledávání vyhrazeného nerostu ropy a zemního plynu byla ministerstvem zamítnuta z důvodu, že další veřejný zájem převýší zájem na dalším průzkumu a následném využití výhradního ložiska, což je v tomto případě ochrana přírody a ochrana zdrojů vody pro zásobování obyvatel pitnou vodou.

"V této souvislosti jsem se také obrátil se stížností přímo na ministra životního prostředí. S postupem Odboru výkonu státní správy VI. Hradec Králové, resp. příslušného úředníka, jsem spolu s většinou starostů Policka a Broumovska hrubě nespokojen. Někteří z nás dokonce uvažují o podání trestního oznámení," dodal náchodský starosta Jan Birke.

"Pokud mohu mluvit za sebe jako občana, ne úředníka státní správy, nechtělo by se mi žít v území posetém těžními věžemi. Bohužel se jako úředníci musíme držet možností daných zákonem. V tuto chvíli je veškerá aktivita na samosprávách a popřípadě i občanech. Ráda bych věřila ve zdravý rozum, který by zde měl převážit. Uvědomuji si čím dál tím více, že bez ropy se žít dá, ale bez vody nikoliv," řekla na závěr Marcela Žouželková z Broumova.

Foto Wikimedia Commons Loadmaster 

Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře