Úterý 23.duben 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Ekonomika Práce Stavbaři položí základní kámen nového digitálního planetária v Hradci Králové

Stavbaři položí základní kámen nového digitálního planetária v Hradci Králové

Planetarium 5

Položením základního kamene začne výstavba unikátního digitálního planetária v Hradci Králové. Nová hvězdárna s moderním projekčním systémem a kapacitou kolem stovky sedadel bude stát zhruba sto milionů korun. Většinu financí na tento projekt se Královéhradeckému kraji podařilo získat z Evropské unie.

"Planetárium první návštěvníky přivítá nejdříve koncem příštího roku. V blízkosti stávající hradecké hvězdárny vyrostou nové budovy. Díky moderní technologii budou mít návštěvníci vesmír opravdu jako na dlani. Zařízení by mělo přispět i k většímu zájmu mladých a široké veřejnosti o vědu a výzkum v přírodovědných a technických oborech," řekl hejtman Lubomír Franc, který 30. dubna poklepem na základní kámen stavbu planetária zahájí.

Podle informace Jiřího Hošny z tiskového oddělení Královéhradeckého kraje digitální planetárium naváže na prostory nynější hradecké hvězdárny. Bude mít kruhový sál s nakloněným hledištěm s až stovkou sedadel. Speciální projekční plocha bude mít tvar polokoule. Digitální systém ji bude celou pokrývat několika projektory. "Návštěvníci se tak budou moci pokochat prostorovou projekcí hvězdné oblohy, ale i různými tematickými videofilmy z dalších vědních oborů," uvedl náměstek hejtmana Otakar Ruml.

Ve dvou podlažích kolem kruhového sálu pak budou instalovány interaktivní expozice „Mikrosvět – makrosvět" a „Energie – její formy a přeměny", které budou návštěvníkům umožňovat, aby se stali aktivní součástí výstavy. Jednotlivé části expozic budou předvádět nejdůležitější fyzikální jevy a jejich projevy v přírodních procesech a umožní pochopit pojem energie a poznání jejích přeměn.

Cílem projektu je popularizovat vědu, techniku a přírodní obory u dětí i dospělých, nadchnout žáky pro studium přírodovědných a technických oborů.

Foto archiv Královéhradeckého kraje

Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře