Úterý 23.duben 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Ekonomika Práce Opravy železničních mostů v Náchodě

Opravy železničních mostů v Náchodě

seznam článků
Opravy železničních mostů v Náchodě
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Všechny strany

rekonstrukce žel. mostu u nádraží 1Práce na opravě okružní křižovatky u Čedoku v Náchodě jsou v plném proudu a jen málokdo si nevšiml poměrně velkého stavebního zásahu do drážního viaduktu. Zde rekonstrukce už začala, další železniční mosty oprava čeká také.

"Hlavním důvodem je zkoordinovat opravu železničního mostu s přestavbou přilehlé okružní křižovatky. Právě v těchto místech vzniknou dva tzv. bypassy, které významně ulehčí dopravě v centru města. Jsem velmi rád, že se nám stavební práce podařilo skloubit s opravami Správy železniční a dopravní cesty, s. o. Navíc nejde o jedinou investici, kterou SŽDC v letošním roce v Náchodě realizuje. Téměř sedm milionů korun z rozpočtu SŽDC rozhodně přispěje ke zkrášlení našeho města," upřesnil starosta Jan Birke.

O více podrobností k opravám všech viaduktů v Náchodě jsme požádali zástupce Správy železniční a dopravní cesty, státní organizace (SŽDC), Oblastního ředitelství Hradec Králové, ředitele ing. Vladimíra Filipa. "V letošním roce se Správa železniční a dopravní cesty, státní organizace (SŽDC), Oblastní ředitelství Hradec Králové, rozhodlo opravit tři železniční mosty na trati Týniště nad Orlicí – Meziměstí v úseku tratě, která prochází městem Náchod. Důvodem oprav je snaha včas eliminovat poruchy zdiva a předejít korozi nosných ocelových konstrukcí a tím prodloužit životnost mostních konstrukcí. Dalším důležitým faktorem je, že tyto mosty jsou nejen významným komunikačním prvkem, ale i urbanistickým, a vzhled a stav těchto konstrukcí by měl vhodně doplňovat tvář města. Proto i odstín vrchních nátěrů byl zvolen na základě doporučení města Náchod."

Opravné práce byly zahájeny na mostě v km 59,975 (u nádraží), kde byla nutná koordinace s přestavbou okružní křižovatky. Oprava spočívá v provedení nového protikorozního nátěru ocelové konstrukce a provedení sanačních prací na opěrách a křídlech. Opravné práce na tomto mostě jsou nyní v závěrečné fázi. Dokončení sanace opěr se předpokládá do konce srpna. Náklady na opravu tohoto mostu činí cca 1,6 mil Kč.

Na mostě v km 59,261 (u finančního úřadu) byly opravné práce také již zahájeny a to výřezem křovin. I tento most má zašlý nátěr, který byl proveden v roce 1983, spodní stavba vykazuje řadu drobných poruch od degradace betonu až po trhlinky. Začátkem srpna bude ocelová nosná konstrukce otryskána a bude proveden nový protikorozní nátěr. Spodní stavba bude opravena sanací betonových ploch, hrubou a následně jemnou reprofilací s finálním nátěrem. Dále bude opraveno odvodnění mostní konstrukce. Pro provedení prací je nutné zřídit lešení a to tak, aby neomezovalo silniční dopravu, a pro chodce musí zůstat v provozu vždy jeden chodník. Pro minimální omezení provozu chodců na přilehlých chodnících u opěr a křídel mostu se předpokládá jejich uzavření na dobu nezbytně nutnou a to tak, aby jeden z přilehlých chodníků zůstal vždy v provozu. Sanační práce na opěrách by měly být dokončeny do konce srpna. Náklady na opravu tohoto mostu činí cca 3,5 mil Kč.

Oprava klenbového mostu v km 59,444 ("u Bílé růže") proběhne v měsících září a říjnu 2015. Poslední větší oprava tohoto mostu proběhla v roce 1993. I tato konstrukce trpí řadou závad a to zejména degradací zdiva a betonové omítky. Celý objekt bude očištěn. Bude otryskáno kamenné zdivo mostu a degradovaná betonová omítka klenby. Kamenné zdivo bude přespárováno a opatřeno hydrofobním nátěrem. Betonové plochy budou reprofilovány na očištěný povrch, který bude opatřen spojovacím můstkem.

Reprofilované plochy budou opatřeny sjednocujícím nátěrem šedé barvy. Zábradlí na klenbě bude rovněž opraveno a natřeno. Pro práce bude nutné zřídit lešení a opatřit ho ochrannými plachtami. Opravné práce by měly probíhat ve dvou etapách tak, aby byl zachován provoz vždy v jednom jízdním pruhu. Zároveň bude nutné zajistit průchod chodců místem stavby po celou dobu provádění opravných prací, tak aby nedošlo k jejich ohrožení. Náklady na opravu tohoto mostu činí cca 1,7 mil Kč.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře