Úterý 27.únor 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Ekonomika Práce Břehy už nejsou jako smetiště

Břehy už nejsou jako smetiště

seznam článků
Břehy už nejsou jako smetiště
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Všechny strany

P1340949 - Kopie

Porosty okolo Rozkoše byly plné odpadků, dobrovolníci je však důkladně vyčistili. Pondělní Den Země oslavila přehradní nádrž Rozkoš u České Skalice s o něco čistším okolím. Plastové i skleněné lahve, hadry, papíry, plechovky, plastové patníky, ale i záchodové mísy, pneumatiky či různé spotřebiče. To byla ještě v sobotu nevábná kulisa břehů „Východočeského moře". Pouze však do okamžiku než do přilehlých porostů na břehu přehrady „vtrhli" rybáři a další dobrovolníci, kterým není jedno, jak okolí vodní nádrže vypadá.

Už od rána tam bylo neobyčejně živo. Plastové pytle se rychle plnily civilizačními odpadky, které tam buď při zvýšených průtocích v horní části povodí naplavila voda, nebo je tam dovezli a pohodili nezodpovědní občané.

"Lidé zde vyhazují prakticky všechno. Nejvíce asi plastové a skleněné lahve, různé hadry, papíry a podobně. Loni od viaduktu pod obchvatem až k přivaděči byly odpadky naplněny tři multikáry. Myslím si, že letos to bude podobné," řekl českoskalický rybář Luděk Švanda, který při úklidu rovněž přiložil ruku k dílu.

Téměř na každých deseti metrech rybáři našli nějaké odpadky, výjimkou nebyly ani rozměrnější věci. "To skutečně nechápu, že se někomu vyplatí vynakládat energii na to, aby naložil sporák do auta a vyhodil ho pak v lese, když jsou v České Skalici k dispozici sběrný dvůr a sběrné suroviny," kroutí hlavou Švanda.

Sesbírané odpadky skončily v plastových pytlích, které potom odvezly Technické služby k likvidaci. Očista břehů Rozkoše je součástí projektu, který by měl přispět k bezprostřednímu zlepšení okolí vodní nádrže, upozornit na přístup některých lidí k přilehlým břehům a také zvýšit zájem obyvatel o dění v regionu.

"Chceme tím zapojit co nejširší veřejnost do aktivit v oblasti životního prostředí, které nás obklopuje, kde žijeme a relaxujeme," uvedl Pavel Řehák, ředitel závodu Povodí Labe Hradec Králové. Spolupráce je dohodnuta na úrovni pracovní skupiny nazvané Budoucnost oblasti vodní nádrže Rozkoš s hlavními uživateli nádrže, což jsou zejména rybáři a myslivci.

"Mělo by to přispět k řešení nežádoucí zátěže okolí civilizačním odpadem. Řeky, nádrže a vodní plochy se totiž stávají smetištěm, kde se shromažďuje velké množství odpadů," dodal Řehák.

Foto Hynek Šnajdar

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře