Pondělí 29.duben 2024

Jste zde: Sport Ostatní sporty Novoroční běh ovládl v Červeném Kostelci opět Petr Pechek. Akce se zúčastnil rekordní počet běžců

Všechny strany

rok1Novoroční běh v Červeném Kostelci, konaný v sobotu 4. ledna, se zařadí ve své osmatřicetileté historii k těm nejúspěšnějším. Rekord trati sice nepadl, ale zúčastnil se ho prozatím nejvyšší počet běžců: sedmdesát pět. Nejrychlejším sportovcem byl stejně jako vloni běžec Maratonstavu Úpice Petr Pechek, který stlačil svůj čas pod 38 minut. Z žen zvítězila opět po roce Táňa Metelková, z veteránů byl nejrychlejší Jiří Doucha.

Tradiční novoroční závod měří 11 a půl kilometru a jeho trasa vede od školy v Horním Kostelci přes červenokostelecké náměstí, lhotský kopec, Devět křížů, rtyňské autobusové nádraží, horní Rtyni a sekyrkárnu zpátky k Základní škole v Horním Kostelci. To vše za plného provozu za dohledu Policie Čské republiky ve spolupráci s městskou policií.

Největším favoritem závodu byl běžec Maratonstavu Úpice Petr Pechek, který měl do letoška na kontě již sedm vítězství. Své ambice ukázal hned po startu, kdy v ostrém tempu uprchl zbytku startovního pole, které sledovalo jeho záda (pokud mělo dostatečný výhled) až do konce trati. Svůj výkon závodník Maratonstavu oproti loňsku vylepšil: z 38 minut 10 sekund ukrojil 14 sekund a do cíle doběhl v čase 37:56.

"Běželo se mi docela dobře, akorát jsem to musel běžet celé sám, nikdo mě nehonil, takže rekord trati (37:37, držitel Norbert Smuda, PL – pozn. red.) jsem nepřekonal. Třeba příště," uvedl vítěz závodu, jemuž trasa kolem Červeného Kostelce vyhovuje. "Trasa je členitá, nevede úplně po rovině, takže se mi na ní běží dobře," vysvětlil. Stříbrný skončil velmi slušným výkonem 40:14 Jiří Čivrný z SK Nové Město nad Metují a třetí v hlavní mužské kategorii (celkově 8.) doběhl Milan Vlček v čase 44:21.

Z žen zopakovala své loňské vítězství Táňa Metelková, běžící za TJ Sokol Hradec Králové, a to v čase 43:35. Dosáhla tak oproti loňsku zrychlení o minutu a 10 sekund a celkově nestačila pouze na pět mužů! Druhá, a celkově 33., přiběhla do cíle Klára Přibylová (tým PIWEE, čas 51:07) a třetí, respektive 40., skončila Aneta Khýrová ze Dvora Králové nad Labem (52:00).

Z běžců nad 40 let nikdo nepředběhl Jindřicha Krále (ISCAREX Česká Třebová), který doběhl celkově třetí v čase 40:58. Hned za ním doběhl Marek Kincl (SPORT Hotárek Náchod, čas 40:52) a třetí a celkově pátý doběhl Edward Baczewski (KB Faurecja Walbrzych, čas 43:23).

Nejmladší účastnici Veronice Markové bylo 15 let, nejstaršímu účastníkovi (na závěr tradičně oceněnému) Józefu Zukovi 73 let.

"Z pořadatelského pohledu jsme spokojení. Počasí bylo pro běh ideální, účast rekordní, nikdo nebyl zraněný a všichni doběhli... Co víc si přát?" zhodnotil letošní ročník organizátor Hugo Frýba. "Chtěl bych ještě poděkovat za spolupráci MěÚ v Červeném Kostelci, Policii ČR, městské policii, pořadatelům z TJ Horní Kostelec a Základní škole Horní Kostelec a také sponzorům: firmám Protec, VH Print, Benet, Frolen, Mastr, Luko a Sněžka," doplnil hlavní pořadatel této oblíbené běžecké akce.