Čtvrtek 13.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Sport Ostatní sporty Do skalické školy zavítala hokejová legenda Augustin Bubník

Do skalické školy zavítala hokejová legenda Augustin Bubník

seznam článků
Do skalické školy zavítala hokejová legenda Augustin Bubník
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Strana 9
Všechny strany

bub1

Deváté ročníky základní školy v České Skalici přivítaly legendárního hokejistu a také politického vězně Augustina Bubníka. Ten jim vyprávěl o svém životě. A že to neměl vždycky jednoduché. Do školy jej přišel přivítat také starosta města Tomáš Hubka. "To je poprvé, co mě v nějaké škole vítá starosta," smál se Bubník a dobrá nálada mu vydržela i nadále.

Jako hokejista získal v roce 1948 stříbrnou medaili na olympiádě ve švýcarském Svatém Mořici. O rok později se stal mistrem světa ve švédském Stockholmu.

Pak si s ním komunistická zvůle nepěkně zahrála. "V březnu 1950 jsme měli s národním týmem odletět na další mistrovství světa do Anglie," připomněl Bubník. K tomu ale nedošlo. Naopak bylo 11 hráčů 13. března 1950 zatčeno. Ve vykonstruovaném tajném procesu byl Bubník odsouzen k odnětí svobody na 14 let za špionáž, velezradu a rozvrácení republiky. Údajný vůdce spiknutí Bohumil Modrý dostal trest ještě o rok vyšší.

Augustin Bubník byl vězněn v Plzni na Borech. Část trestu si odseděl v uranovém lágru v Jáchymově. V roce 1955 hokejisty omilostnil prezident Antonín Zápotocký. Komunistický režim ale hráčům nedovolili návrat do první ani druhé ligy natož do reprezentace. Životní elán ale nikdy neztratil.

Gusta Bubník se po několika sezonách ve třetí lize vydal na trenérskou dráhu. V polovině šedesátých let měl možnost trénovat ve Švýcarsku. Náměstek předsedy ČSTV jej ale vyslal do země tisíců jezer. "Ve Finsku jsem prožil tři krásné roky, rád na to vzpomínám. Trénoval jsem finskou reprezentaci," zavzpomínal Augustin Bubník, který v podstatě naučil Finy hrát hokej. Velkým úspěchem jeho trenérské kariéry byla porážka Československa na mistrovství světa ve Vídni. Po finském vítězství 3:1 byl Bubník v ČSSR největším vyvrhelem.

Na čtyři roky byl Augustin Bubník politikem. Do roku 2002 byl poslancem Parlamentu ČR, přestože politiku nikdy dělat nechtěl. V současné době vyjíždí na besedy s mládeží ale i důchodci, kde hovoří o zrůdnosti komunistického režimu. Je členem Konfederace politických vězňů.

Bubník vzpomínal i na veselé zážitky ze svého života. V auditoriu školy se často rozléhal hurónský smích. Hlavně když vyprávěl o svém nehynoucím zájmu o krásné ženy. Školáci vydrželi jeho povídání poslouchat více než dvě hodiny. Pak Bubníka zahrnuly všetečnými dotazy. Jeho vystoupení žáci ocenili dlouhotrvajícím vřelým potleskem.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře