Sobota 20.duben 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Ostatní kultura Základní umělecká škola v České Skalici oslavila 10. výročí

Základní umělecká škola v České Skalici oslavila 10. výročí

seznam článků
Základní umělecká škola v České Skalici oslavila 10. výročí
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Strana 9
Strana 10
Strana 11
Všechny strany

p3287151Pobočka novoměstské Základní umělecké školy v České Skalici oslavila 10 let svého provozu na Den učitelů. V úterý 28. března 2017 se v budově ZŠ v Komenského ulici uskutečnila malá slavnost za hojné účasti veřejnosti a zvaných hostů. "Jsem ráda, že jsme se tady sešli v tak hojném počtu, přestože počasí láká spíš na zahrádku," konstatovala vedoucí pobočky Alena Vlčková. Ta potom představila osoby důležité pro vznik školy a poděkovala za spolupráci učitelům i žákům školy. Bez nich by to totiž nešlo.

Ředitel Základní umělecké školy Nové Město nad Metují Miloslav Vondřejc připomněl bohatou českoskalickou hudební historii. Vzpomněl si na symfonický orchestr pod vedením pátera Karla Tomíčka i na dětskou dechovku pod vedením manželů Michalových. Oba orchestry jsou dávno minulostí.

Potom přehrál několik skladeb flétnový soubor Fukando pod vedením paní učitelky Olgy Prušinovské. Ten patří jednoznačně k vlajkovým lodím zdejší ZUŠ. Slavnost navíc zpestřila vernisáž výstavy ze života českoskalické "lidušky", která bude trvale k vidění v přízemí budovy ZŠ v Komenského ulici.

Pobočka Základní umělecké školy Bedřicha Smetany Nové Město nad Metují byla otevřena v České Skalici v září 2007. Předcházela tomu jednání obou zúčastněných městských úřadů, ředitelů škol, písemná vyjednávání s ministerstvem školství o zřízení pobočky a prominutí termínu podání žádosti a v neposlední řadě i předběžné průzkumy zájmu dětí na ZŠ i v MŠ v České Skalici. Kladná odpověď na žádost o zřízení pobočky přišla až 27. 8. 2007, přesto se díky ochotě ředitelů a učitelů obou škol začala učit už druhý týden v září hra na klavír.

Zájem dětí o českoskalickou pobočku byl od začátku obrovský. Kapacita novoměstské školy brzy nestačila. Protože ministerstvo školství zamítlo žádost o navýšení kapacity, bylo jasné, že existuje jediná cesta, jak dosáhnout cíle. Některá ze ZUŠ v Královéhradeckém kraji by musela přenechat volná místa, které nevyužívá, novoměstské škole. Existenci naší pobočky zachránil ředitel ZUŠ v Chlumci nad Cidlinou Jan Molinger, který na tamním městském úřadě pro Českou Skalici vydobyl 50 volných míst.

V současné době zdejší ZUŠ využívá 115 dětí, které navštěvují tři ze čtyř pilířů uměleckého školství. 85 žáků navštěvuje hudební obor, zbývající studenti chodí do tanečního a literárně-dramatického oboru. Chybí jen výtvarný obor, který ve městě zajišťuje Středisko volného času Bájo.

Provoz základní umělecké školy by se neobešel rovněž bez sponzorů a podpory města. Slavnostní program zakončil přípitek a malý raut.

Foto Jan Holý, zdroj www.ceskaskalice.cz

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře