Úterý 23.duben 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Ostatní kultura Zakladatel Nového Města nad Metují se na jeden den ujme opět vlády nad městem

Zakladatel Nového Města nad Metují se na jeden den ujme opět vlády nad městem

seznam článků
Zakladatel Nového Města nad Metují se na jeden den ujme opět vlády nad městem
Strana 2
Všechny strany

noveV sobotu 12. září 2015 vjede do Nového Město nad Metují po více než 500 letech opět jeho zakladatel Jan Černčický z Kácova. V 9 hodin půjde v čele historického průvodu, který v letošním roce vychází od areálu firmy Ammann a. s. směrem na Husovo náměstí.

Průvod každoročně organizuje jedna ze tří novoměstských základních škol. V letošním roce se přípravy průvodu ujala Základní škola Malecí. Tradičně se průvodu účastní místní spolek Podskaláků a historická družina z Krčína. V čele jdou trubači, kteří dodávají celém průvodu dobovou atmosféru.

Po příchodu na náměstí zahájí dopolední program starosta města Petr Hable, který předáním klíče symbolicky odevzdá vládu nad městem jeho zakladateli Janu Černčickému z Kácova. Tím je celá akce zahájena a od 10 hodin se mohou otevřít brány vybraných památek. Zpřístupněny budou vybrané objekty v Novém Městě nad Metují a okolních obcích. Jako každý rok je připravena speciální autobusová doprava, která bude zdarma převážet návštěvníky po trase otevřených památek. Již tradiční akcí jsou zámecké trhy, které v letošním roce doplní přednáška v secesní zámecké kuchyni, s názvem Milujeme bylinky, a to od 10, 13 a 15 hodin.

Bezplatná autobusová přeprava bude jezdit na trase Nový Hrádek – Mezilesí – Nové Město nad Metují – Černčice – Vršovka a to kyvadlově v půlhodinových intervalech.
"První autobus vyjede v 10 hodin a poslední bude návštěvníky odvážet v 17 hodin. Každoročně přepraví autobusy kolem dvou tisíc návštěvníků, což svědčí o velké oblíbenosti této akce a s velkým napětím očekáváme letošní počet, který by mohl být ještě o něco vyšší vzhledem k propojení Dnů evropského dědictví s výročím 10 let společnosti AMMANN a. s., která ve svém areálu chystá rovněž bohatý program," uvedl starosta Petr Hable.

Na Husově náměstí se mohou návštěvníci těšit například na vystoupení fanfárové skupiny žáků ZUŠ Nové Město nad Metují, Dechovou hudbu Stavostrojka, Spolek historických tanců Hradec Králové s tanečním vystoupením na hudbu skladatelů 19. století a nebude chybět ani bohaté občerstvení.

obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře