Středa 19.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Ostatní kultura Zahradu Vily Čerych bude zdobit lavička dle dobových plánů

Zahradu Vily Čerych bude zdobit lavička dle dobových plánů

seznam článků
Zahradu Vily Čerych bude zdobit lavička dle dobových plánů
Strana 2
Strana 3
Všechny strany

vila2

Ve Vile Čerych v České Skalici neustále probíhají práce, které směřují k postupné obnově domu i přilehlé zahrady. Díky pomoci českoskalických firem a drobných dárců se do zahrady Vily nyní po více než 50 letech vrátí lavička s treláží.

Klidné zákoutí ve stínu stromů se téměř nezměnilo, jeho dominanta však dlouhá desetiletí chybí. Jediným pozůstatkem po lavičce s treláží, která nabízela ničím nerušený výhled na Vilu, jsou částečně dochované betonové patky. Nyní jsou jedním z vodítek pro obnovu relaxačního místa v zahradě tak, jak jej navrhl přední prvorepublikový zahradní architekt Josef Kumpán. Předlohou pro výrobu lavičky a treláže je historické video z rodinného archivu rodiny Čerychových.

"Velmi si vážíme podpory českoskalických firem a drobných dárců, bez nichž bychom se do obnovy zákoutí nemohli pustit, děkujeme," uvedl Jiří Kmoníček, ředitel Centra rozvoje Česká Skalice, které Vilu Čerych již 15 let provozuje.

Výrobu dobové lavičky s loubím podpořily firmy METEL s. r. o., PROMA REHA, s. r. o., ZP – TECH s. r. o. a NTC STAVEBNÍ TECHNIKA spol. s r. o. K obnově přispěli i drobní dárci prostřednictvím platformy Darujme.cz.

"V současné době je lavička s treláží ve výrobě a upravujeme místo, kde bude stát. Slavnostní odhalení proběhne poslední květnový den při příležitosti předávání Ceny Ladislava Čerycha, což je každoroční poděkování dárcům a dobrovolníkům za nezištnou pomoc při obnově Vily a její zahrady," dodal Kmoníček.

Práce na obnově téměř stoleté prvorepublikové kulturní památky nikdy nekončí. Po pořízení kruhové lavičky a nyní lavičky s treláží do zahrady Vily se pozornost zaměstnanců Centra rozvoje obrací do interiéru domu.

"V jedné z nejkrásnějších místností Vily, jídelně, jsme před lety restaurovali strop, původní svítidla se však nikdy nenašla. V současnosti nám ze stropu visí pouze objímky se žárovkami. V rámci projektu Rozsviťme Vilu proto v současnosti sháníme prostředky na repliky dobových svítidel," doplnila Tereza Vaňková, která je kontaktní osobou pro všechny, kdo by chtěli podat pomocnou ruku. Obrátit se na ni můžete prostřednictvím e-mailu Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript nebo na tel. 491 451 116.

Na titulní fotografii je původní lavička z historického videa.

obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře