Neděle 16.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Ostatní kultura Výstava železničních modelů v České Skalici přilákala stovky diváků

Výstava železničních modelů v České Skalici přilákala stovky diváků

seznam článků
Výstava železničních modelů v České Skalici přilákala stovky diváků
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Všechny strany

zel1

V klubovně zahrádkářů v České Skalici se konal již pátý ročník výstavy železničních modelů, který uspořádala Ivana Karlíčková spolu s přáteli. "Přípravu letošní výstavy jsme zahájili prakticky již vloni v září, kdy se konal předchozí ročník," uvedl Oldřich Karlíček z pořadatelského týmu.

K vidění bylo více než 10 kolejišť nejrůznějších měřítek. Skutečným unikátem byl miniaturní traťový okruh v měřítku T 1:450. Rozchod kolejnic v tomto případě činí 3 mm. "V tomto měřítku se  vyrábí i funkční  výhybky, budovy, figurky lidí i psů," prozradil autor kolejiště Václav Podracký, který se specializuje na o něco větší modely tzv. zetka v měřítku 1:220. "A psi jsou velcí jako zrnko máku," dodal se smíchem jeho kolega tétéčkář Jaroslav Dlohoška.

Protipólem k miniaturním kolejištím byly velmi pěkné modely značky Merkur o rozchodu kolejnic 310 mm. To ale ještě nic není proti Zahradní železnici Zásmucka, která rozprostřela svoje kolejivo přímo před klubovnou v neděli. Zahradní železnice totiž má rozchod 3000 mm. Velikost strojů se pak blíží velikosti skutečných důlních vozů.

Po celý víkend si návštěvníci mohli vyzkoušet vlastní modelářskou zručnost. V pátek děti soutěžily o hodnotné ceny, když musely odpovídat na čtyři otázky. Ty však nebyly nijak těžké. Odpovědi si každý mohl najít v prostorách expozice. V sobotu se modelářské veřejnosti věnoval Daniel Buchtela, pod jehož vedením si zájemci postavili pěkná dioráma.

Veřejnou premiéru na českoskalické železniční výstavě měl zbrusu nový projekt modulové železnice Podkrkonoší v měřítku 1:120. Ten si klade za cíl postavit věrnou kopii všech nádraží na trati Jaroměř – Trutnov. Pokud nevíte, co je modulová železnice, pak vězte, že se jedná o modely poskládané z jednotlivých kusů kolejiště – tzv. modulů. Z nich pak vzniká konkrétní trať například i s regulérním jízdním řádem.

Pro nejmenší návštěvníky byl připraven dětský koutek. Výstavu dále zpestřily dioráma modelářského kroužku z České Skalice a ze soukromých sbírek, plastikové modely RC modely, vrtulníky, funkční autodráha a dřevěná vláčkodráha, která se těší zájmu hlavně nejmenších dětí.

Foto Jan Holý

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře