Pátek 19.duben 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Ostatní kultura Výstava Kraj blízký mému srdci bude přístupná už jen do neděle

Výstava Kraj blízký mému srdci bude přístupná už jen do neděle

seznam článků
Výstava Kraj blízký mému srdci bude přístupná už jen do neděle
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Všechny strany

img 0340V letošním roce oslavuje vlastivědný spolek v Červeném Kostelci několik významných výročí. Je to již 45 let od zahájení činnosti vlastivědného spolku (dříve vlastivědná komise), 25 let vydávání regionálního vlastivědného sborníku Rodným krajem (letos vyšlo již 50. číslo sborníku), 20 let práce s mládeží v rámci sborníku Rodným Krajem a uzavřený 10. ročník regionální dětské soutěže Děti rodnému kraji.

Výstava Kraj blízký mému srdci proto seznamuje návštěvníky s historií spolku a původní historií regionálního zpravodaje Červenokostelecka Rodným krajem. Výstava končí v neděli 13. prosince v 17 hodin.

Vernisáž výstavy proběhla ve čtvrtek 3. prosince za přítomnosti zástupců vedení města i bývalých či současných členů redakční rady sborníku. Slavnostní otevření bylo obohaceno vřelou promluvou prof. PhDr. Vladimíra Wolfa, dlouholetého člena redakční rady sborníku, krátkým proslovem Františka Drahoňovského, zakladatele vlastivědného spolku a promluvou Anny Rusové spojenou s přednesem její básně věnované rodnému kraji. Výstava je dále otevřena denně od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin.

Na výstavě naleznete informace o počátcích spolku (tehdy, v letech 1970–1971, označovaného jako vlastivědný kroužek), přípravu první edice vlastivědného zpravodaje Rodným krajem v letech 1972–1979 (následoval zákaz vydávání zpravodaje), přípravu samostatné edice 7 sborníčků Červenokostelecko v letech 1979–1985 (kdy došlo k opětovnému nucenému ukončení přípravy této nové edice) až po obnovení vlastivědného sborníku Rodným krajem v roce 1990 v jeho současné rozšířené podobě jako vlastivědného sborníku kraje Aloise Jiráska, Boženy Němcové a bratří Čapků. Výstava je doplněna fotografiemi a materiály popisující činnost spolku v celém období, včetně jeho dalších aktivit v oblasti pořádání výstav, organizace muzejního depozitáře a práce s dětmi a mládeží (Děti rodnému kraji).

Vlastivědný spolek by i touto cestou chtěl poděkovat všem spolupracovníkům, městským a obecním úřadům, redaktorům a autorům, kteří se podílejí na přípravě a zajištění vydavatelské činnosti při vydávání vlastivědného sborníku Rodným krajem. Zároveň děkuje i všem, kteří podporují činnost našeho spolku.

Foto Oldřich Nermuť, www.cervenykostelec.cz

 

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře