Úterý 23.duben 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Ostatní kultura Výstava betlémů v České Skalici vyvolala nadšené ohlasy

Výstava betlémů v České Skalici vyvolala nadšené ohlasy

seznam článků
Výstava betlémů v České Skalici vyvolala nadšené ohlasy
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Strana 7
Strana 8
Strana 9
Všechny strany

bet1Výstava betlémů, pořádaná na konci listopadu 2014 skauty ze střediska Junáka "Jiřího Šimáně" z České Skalice, ve spolupráci s městem Česká Skalice a Muzeem Boženy Němcové, návštěvníky mile překvapila. Na výstavě bylo vystaveno sto betlémů, navštívilo ji přes tisíc lidí.

Výstava předznamenala čas adventu, když na konci listopadu ukázala betlémy ze soukromých sbírek i betlémy ručně vyráběné dětmi. Ústředním motivem výstavy byl nový betlém od akad. malíře Jiřího Škopka na motivy České Skalice. Betlému na vernisáži, za přítomnosti samotného autora, starosty a místostarosty a plného sálu přihlížejících, požehnal farář Mons. ICLic. Václav Hegr. Betlém v nákladu 200 kusů se na výstavě zcela rozprodal, k dostání je nadále v informačním centru v České Skalici.

Skautům se podařilo iniciovat spolupráci mezi školními třídami, mateřskými školami, dětskými kroužky ze Skalice i okolí. Celkem se sešlo 17 soutěžních betlémů. Mezi betlémy dětských kolektivů návštěvníci formou hlasování vybírali ten nejzdařilejší. Bezpečně největší úspěch sklidil betlém od tvořivé dílny rodičů a dětí z MŠ J. A. Komenského Na Podměstí, který obsahoval velké množství postav, vyrobených z oblečených PET lahví. Svoji netradiční "šnečí" tématikou zaujal také betlém od dětí ze ZŠ v Bystrém.

Na výstavě se představily betlémy převážně z papíru, ale i ze skla, sádry, porcelánu, ze dřeva, z perníku či vyšívané různých velikostí a stylů. Vystavena byla i část betlému od římskokatolické farnosti v České Skalici, který je jinak vystaven pouze přes čas adventní v kostele Nanebevzetí Panny Marie.

"Z původního plánu několika desítek betlémů, jsme v listopadu měli zaplněný Jiřinkový sál i chodby muzea. Ohlasy nadšených lidí nás provázely celou výstavou. V roce 1969 jsme v Českoskalickém muzeu, tehdy s ředitelem Ludvíkem Műhlsteinem, s otcem Jiřím Šimáněm a skauty kompletovali první betlém pana Škopka na motivy Nového Města nad Metují. Na to jsme betlémy rozvezli mezi skauty celého Náchodského okresu a prodali. Jsem ráda, že jsme mohli na tento čin navázat stejně úspěšně, nyní již s betlémem Českoskalickým," komentuje Dagmar Šimáňová, hlavní organizátorka akce.

Skauti děkují všem, kteří k výstavě přispěli ať již zapůjčením betlému, výrobou, s organizací a propagací. Děkují i ukázněným návštěvníkům za jejich zastavení i přispění k hlasování. Za bezproblémovou spolupráci patří poděkování městu Česká Skalice a zaměstnancům Muzea Boženy Němcové.

Veškeré informace o skautech ze střediska Junáka "Jiřího Šimáně" v České Skalici naleznete na www.skautCS.cz .

Zdroj www.ceskaskalice.cz

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře