Pondělí 26.únor 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Ostatní kultura Vyšla další nová kniha: Z Českoskalických pamětí

Vyšla další nová kniha: Z Českoskalických pamětí

seznam článků
Vyšla další nová kniha: Z Českoskalických pamětí
Strana 2
Všechny strany

stredni1

V posledních dvanácti měsících se Česká Skalice dočkala v pořadí již druhé knihy, která se zabývá historií a vzpomínkami na život v tomto městě. V lednu 2012 vydalo občanské sdružení Centrum rozvoje Česká Skalice knihu s názvem Neobyčejný příběh Vily Čerych – Odcházení a návraty. V předvánočním čase roku 2012 spatřila světlo světa kniha Mgr.Věry Vlčkové s názvem Z českoskalických pamětí – Vyprávění, co v České Skalici bylo a jak se žilo.

Tato kniha zachycuje období od druhé poloviny 19. století do 30. let století 20., kdy se Česká Skalice stala městem samosprávným, měnila se, rozrůstala, získávala na úřední vážnosti a zvyšovala se podnikavost českoskalických rodin.

Text není strohým soupisem jen čistě historických událostí, i když je sledována jejich chronologie doložená historickými fakty. Podstatná část je tvořena na základě osobitých vzpomínek a vyprávění pamětníků, záznamech z českoskalických církevních matrik, pamětních knih školních, městských, a spolkových kronik. Tyto zachycují dějinné události, ale i jejich subjektivní vnímání současníky, dokumentující atmosféru sledované doby. Pamětníci těchto časů již nežijí, jejich vzpomínky jsou však nadále živým svědectvím i pro nové generace. Takovým jsou i dobové fotografie převážně ze sbírky Jana Holého, pohledy, ukazující mnohdy místa po létech změněná, i to, jak minulost prostupuje do současnosti.

Text knihy je rozvržen do jednotlivých kapitol, zabývajících se historií města, městskou samosprávou, jejími významnými představiteli, městskými službami, uvedeny jsou zajímavosti z jurisdikce dávné i ty novější. Je připomenuta historie českoskalických škol, kulturní a spolkový život obyvatel, i zdejší místa pohostinská. Pozornost je věnována místním podnikům, řemeslníkům, obchodníkům. Ve vzpomínkách současníků ožívají zajímavé českoskalické postavy, figurky, lidičky i s jejich příběhy. Připojeny jsou ukázky dobových textů, tehdy užívaných přezdívek a pomístních jmen.

Slavnostní křest knihy bude vyvrcholením prvního pořadu s názvem Pozvání na kus řeči do Vily Čerych, kam je zvána autorka knihy Mgr.Věra Vlčková. Pořad se uskuteční v úterý 22. ledna od 15:30 hodin, v reprezentativních prostorách Vily Čerych v České Skalici. Knihu si můžete zakoupit přímo při programu, v knihkupectví AVE nebo v Regionálním informačním centru v České Skalici.

obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře