Pátek 12.červenec 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Ostatní kultura V Náchodě začala výstava věnovaná biblím. K vidění je i ta Ďáblova

V Náchodě začala výstava věnovaná biblím. K vidění je i ta Ďáblova

seznam článků
V Náchodě začala výstava věnovaná biblím. K vidění je i ta Ďáblova
Strana 2
Všechny strany

bibleVe výstavní síni Regionálního muzea v Náchodě byla v úterý slavnostně zahájena nová výstava věnovaná biblím a knižní kultuře. Jejím cílem je představit bibli v historii knižní kultury, ve které zaujímá zvláštní místo, protože od počátku patřila k nejčastěji opisovaným textům a po vynálezu knihtisku se stala materiálem, na kterém se tiskaři učili svému řemeslu.

Návštěvník se může seznámit se vším, co s vývojem knihy souvisí, s psacími látkami a potřebami, vývojem písma, její rukopisnou podobou a proměnami, kterými prošla tištěná kniha od objevu černého umění do současnosti.

"Prezentovány jsou například zajímavé ukázky pergamenových listin, klínopisná destička či pergamenový svitek, makety nejrůznějších druhů knižních vazeb, razidla a samozřejmě desítky různých vydání biblí. Mezi vzácné exponáty patří například Biblia latina, pergamenový rukopis s textem Nového zákona, vzniklý v Itálii v polovině 14. století, či biblický prvotisk z roku 1480 věhlasného německého tiskaře Antonína Kobergera. Historie české tištěné bible je postižena prakticky v úplnosti: od inkunabulí, zastoupených biblí Pražskou a Kutnohorskou, přes exilová vydání českých nekatolíků (Hallské bible) a z nich vycházející Bibli prešpurskou, katolické bible období baroka a protireformace (dvě vydání Svatováclavské bible a Císařská bible), až po poměrně masovou produkci 19. století (Konsistorní bible, zajímavá edice Zlaté bible). Zastoupena je i řada dalších zajímavých biblických vydání, patří k nim například Nový zákon v řečtině, chorvatštině nebo v ruštině. Protestantské bible doplňují četné výtisky oblíbeného biblického překladu Lutherova. Pomyslným zlatým hřebem je unikátní maketa největší rukopisné knihy na světě, Ďáblovy bible, považované za osmý div světa, která je v Náchodě prezentována vůbec poprvé," uvedla za Regionální muzeum Pavlína Nývltová.

K výstavě byla vydaná i stejnojmenná publikace s doprovodnými texty, připraveny jsou i doplňkové programy pro děti. Výstavu můžete navštívit až do neděle 10. května.

Zdroj www.nachodskyswing.cz

obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře