Čtvrtek 13.červen 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Ostatní kultura V Náchodě si připomněli Josefa Škvoreckého odhalením pomníku

V Náchodě si připomněli Josefa Škvoreckého odhalením pomníku

seznam článků
V Náchodě si připomněli Josefa Škvoreckého odhalením pomníku
Strana 2
Strana 3
Strana 4
Strana 5
Strana 6
Všechny strany

skv1Za přítomnosti představitelů města a řady hostů byl v pondělí slavnostně odhalen pomník Josefa Škvoreckého na Staroměstském hřbitově v Náchodě. Autorem pomníku na hrobě rodičů slavného spisovatele je Luboš Mědílek z Řešetovy Lhoty.

"Dnešek je jednou z příležitostí, jak chceme slavnému rodákovi vzdát hold. Tím dalším počinem bude v květnu v rámci studentského festivalu Náchodská Prima sezóna odhalení lavičky Josefa Škvoreckého a v září u příležitosti spisovatelových nedožitých 90. narozenin uspořádání výstavy v městské knihovně. Letošní rok je pro Náchod ve znamení mnoha výročí," uvedl starosta Jan Birke při odhalení pomníku a poděkoval Mgr. Věře Vlčkové, člence městského zastupitelstva, která s nápadem na realizaci pomníku vedení města oslovila.

PhDr. Josef Škvorecký se narodil 27. září 1924 v Náchodě v rodině úředníka Josefa Škvoreckého, který byl známou náchodskou osobností, aktivním členem místní jednoty Sokol a zaníceným divadelním ochotníkem. Mladý Josef na svou rodinu vzpomíná i ve svém "náchodském" románu Zbabělci, do Náchoda se vrací i ve svých dalších dílech – Sedmiramenný svícen, Prima sezóna. Po absolvování náchodského gymnázia a ukončení 2. světové války odešel na univerzitní studia do Prahy, do Náchoda zajížděl jen na návštěvu přátel i rodiny, bohužel maminka mu brzy zemřela. Významný spisovatel nakonec trvale zůstává žít s manželkou Zdenou, rozenou Salivarovou, v cizině, do Čech, do Náchoda se mohl vrátit až po letech. Na své rodné město však stále vzpomínal a zajímal se o všechny události.

"Památník na Staroměstském hřbitově a publikace jemu věnovaná byly již doplněny o jména dalších náchodských osobností, které Josef Škvorecký dobře znal, a se kterými se již v Náchodě nesetkáme. Také on se do svého rodného města už nepodíval, zemřel 3. ledna 2012 v kanadském Torontu, kde je i pochován. Památník na hrobě rodiny Škvoreckých připomene našeho významného rodáka, který se takto symbolicky "vrací ke svým"," uvedla městská tisková mluvčí Nina Adlof.

obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10
obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře