Neděle 21.duben 2024

Poslední aktualizace 8.05.2019 04:34

Czech Dutch English German Polish
Jste zde: Kultura Ostatní kultura V Náchodě opět zazáří Hvězda Orientu

V Náchodě opět zazáří Hvězda Orientu

seznam článků
V Náchodě opět zazáří Hvězda Orientu
Strana 2
Všechny strany

hvLetos se uskuteční již 8. ročník taneční soutěže Hvězda Orientu v orientálních tancích pro sólistky i skupiny. Soutěžní přehlídku pořádá SVČ Déčko Náchod ve spolupráci s taneční školou SAHAR. Akce proběhne o víkendu 2. a 3. února v Městském divadle Dr. Josefa Čížka v Náchodě.

Pro koho je soutěž určena?

Těšíme se, že se na soutěž opět sjedou tanečnice a skupiny z celé České republiky, ale očekáváme i účast tanečnic z Polska a ze Slovenska. Soutěžní přehlídka je nepostupová a je určena pro jednotlivce (sóla), dua, tria i taneční skupiny. Skládá se ze dvou samostatných částí - soutěž dětí a skupin do 18 let (sobota 2. 2.) a soutěž dívek od 18 let a dospělých tanečnic (neděle 3. 2.). Soutěž bude probíhat podle harmonogramu klasických tanečních soutěží - na sólová vystoupení jsou soutěžící rozděleny v kategoriích: do 8 let, do 11 let, do 15 let atd. Dále pak jsou samostatné kategorie tanec s rekvizitou, skupinová vystoupení, dua a tria, u dospělých kategorie "profesionálek" a nebo folklorní tance Orientu. Novinkou jsou kategorie rodinná dua a tria, kde mohou společně vystupovat např. maminka s dcerou, kategorie bollywood a indické tance, a také samostatná kategorie pro skupiny kurzistek.

Porota soutěže je složena vždy z osobností tanečního světa

Po oba dny budou taneční vystoupení bedlivě pozorovat odbornice na slovo vzaté - tanečnice a lektorky orientálního tance. Tento rok v porotě uvítáme např. Sheylu, Karolínu Štraus Idris, Šárku Mariňákovou, Danicu Kočíkovou (SR) nebo Samiru (PL), které patří mezi nejuznávanější české a slovenské břišní tanečnice. Jednou z výhod odborné poroty na naší soutěži je nejen kvalitní posouzení tanečních výkonů, ale také zpětná vazba a rady, o které si může požádat každý soutěžící.

Orientální tanec u nás

Orientální tanec je znám spíše pod laickým označením "břišní", i když je to zavádějící označení. Do tance se zapojuje každý kousek našeho těla a na výsledku se podílí dokonce i vlasy nebo oči tanečnice. Orientální tanec je obecně nejvýstižnější název pro údajně nejstarší tanec (5 až 10 tisíc let) na světě a vystihuje jeho podstatu – je to druh tanečního umění typický pro více kultur (od Indie v jihovýchodní Asii až po Maroko a Andalusii v západním Středomoří). Zahrnuje řadu rozmanitých variací, tradičních, folklorních i moderních stylů.

V České republice se orientální tanec těší velké oblibě na kurzech a různých vystoupeních, ale obecné povědomí o něm je často zkresleno "filmovými scénáři". Každá tanečnice samozřejmě je ráda, pokud se její tanec mužům líbí, ale orientální tanec ve své podstatě uctívá prapůvodní ženská božstva, tančen je ženami a určen výhradně pro ženy.

Pozvání na soutěž do Déčka

Kdo chce na vlastní oči poznat krásu orientálního tance a sám se přesvědčit, KTERÁ HVĚZDA ZAZÁŘÍ NEJJASNĚJI, může navštívit taneční přehlídku v průběhu celého víkendu. Program zahajuje po oba dny v 10 hodin, předpokládaný konec je v 18 hodin. Divácké vstupné je 100 korun a platí po celý den.

Více informací na www.hvezda-orientu.wz.cz a na tel. 774 223 296 (Tereza Išová).

obrazek_10


Přidat komentář


Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

Pozvánka na 30. ročník pochodu Václavice – Havlovice

V sobotu 11. května 2019 se uskuteční 30. ročník pochodu Václavice – Havl...

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Návštěvníci Kuksu mohou díky unikátní mobilní aplikaci cestovat časem

Moderní doba dorazila do 300 let starého barokního areálu v Kuksu na Tru...

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Cyklobusy znovu vyjedou 1. června. Vloni je využilo téměř 72 tisíc cestujících

Krkonoše, Orlické Hory, Český Ráj i Kladské Pomezí budou o...

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Nejlepší sportovec města Trutnov za rok 2018 je Jakub Klauda

Trutnovští zastupitelé schválili návrh na udělení Sportovn...

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

Trutnov letos udělí dvě kulturní ceny

V letošním roce udělí město Trutnov hned dvě Kulturní ceny města. Jej&ia...

Doporučujeme

Vedení ON Náchod a.s. se sešlo s primáři, diskutovali současný stav i budoucnost nemocnice

doktori

Ve čtvrtek 22. února se vedení nemocnice spolu se zástupci Zdravotnického holdingu a Královéhradeckého kraje sešlo s primáři oddělení na pravidelné poradě primářského sboru. Úvod několikahodinového jednání byl věnován tradičně prezentaci ekonomického a personálního stavu této největší krajské nemocnice. Probírala se nastavená úsporná opatření, mzdová politika, investiční plány i potřeba většího zapojení zaměstnanců do dění v nemocnici. Společným cílem bylo mj. oboustranně si předat aktuální informace a nastavit pravidla další komunikace a sdílení informací uvnitř společnosti... celý článek

 

Poslední komentáře